Kuru temizleyicilerde her yıl 22 bin USB bellek unutuluyor

İngiltere'de yapılan araştırmaya göre kuru temizleyicilerde yılda 22 bin USB bellek unutuluyor ve bunların yarısı sahiplerine dönmüyor

Kuru temizleyicilerde her yıl 22 bin USB bellek unutuluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere’de kuru temizleyicilere bırakılan giysilerin ceplerinde her yıl 22 bin 266 USB bellek ve 973 mobil telefonun unutulduğu ortaya çıktı. Bu cihazların yüzde 45’i ise hiçbir zaman sahiplerine geri dönmüyor.

ESET’in İngiltere’de yaptığı araştırmaya göre ortalama olarak her kuru temizleyicide, kıyafetlerde unutulmuş 4 adet USB bellek bulunuyor. Bulunan cihazlardan birçoğu sahiplerine geri dönerken, yüzde 45’i dönmüyor.

ESET Güvenlik Uzmanı Mark James, “Sahipleri tarafından unutulan bu cihazlar oldukça endişelendirici. Özellikle kaybolan cihazlarda bulunan kritik bilgiler bu durumu daha da önemli hale getirmektedir. Araştırmalar sonucunda çıkan en şaşırtıcı sonuç ise bu cihazların birçoğunun sahiplerine asla geri dönmeyişidir. Yani araştırmaya göre USB belleklerden yaklaşık 10 bin tanesi asla sahiplerine ulaşamıyor” yorumunu yaptı.

ÇÖP VE SONRASI

Mark James, tespitlerini şöyle sürdürdü:

“Bu cihazlarının birçoğunun sonu çöp kutusunda bitmektedir ve kim bilir daha sonra nereye ulaşacaklardır. Düşünün ki bu cihazlarda kurumsal olarak çok hassas veriler bulunuyor olabilir. Bu nedenle, bu durum İngiltere ve başka ülkelerin iş dünyası için potansiyel risk oluşturmaktadır. Çünkü bu cihazların siber suçluların eline geçmesi muhtemel” açıklamasını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 16:39
banner53
YORUM EKLE

banner39