Kuveyt Türk, Almanya'ya şubeler açıyor

Avrupa'da bankalar krizle mücadele ederek halkın güvenini kaybetmeye devam ederken, İslami bankacılık faizsiz banka sistemi ile krizlerden etkilenmiyor. Kuveyt Türk de Almanya'da İslami bankacılık yapmak için şubeler açmak istiyor.

Avrupa 29.11.2012, 11:05 30.11.2012, 21:00
Kuveyt Türk, Almanya'ya şubeler açıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan basına verdiği bir demeçte Almanya'da şubeler açmayı planladıklarını, başarılı olurlarsa diğer Avrupa ülkelerinde de şube açacaklarını bildirdi. Uyan, Alman Mali Denetleme Dairesi 'Bafin'e tam bankacılık lisansı almak için başvurduklarını, yıl sonuna kadar izin sürecinin tamamlanmasını umduklarını söyledi. Kuveyt Türk, Almanya'da ilk etapta 45 milyon Avroluk bir yatırımla bankacılığa başlayacak.

Kuveyt Türk, diğer İslami bankalar gibi faizsiz kredi veriyor. Müşterilerin almak istedikleri objeler banka tarafından satın alınarak belirli bir kazanç karşılığında müşteriye veriliyor. Müşteri de bankaya borcunu taksitle ödüyor.

Almanya'da yaşayan yaklaşık 4 milyon Müslüman için İslami bankacılığın ilgi çekici olması bekleniyor. Borç krizi nedeniyle büyük bir halk kitlesinin diğer bankalara olan güvenini kaybetmesi gözönüne alındığında, faizsiz uygulamanın Müslüman olmayan müşteriler tarafından da rağbet görebileceği tahmin ediliyor. Kuveyt Türk Müdürü Uyan, Almanya'dan çok ümitli olduklarını ve burada faizsiz bankacılığın gelişmesine katkı sağlamak istediklerini belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?