banner39

Kuzey Almanya'da fırtına hayatı felç etti

Kuzeybatı Almanya'da sonbahar fırtınası ile saatte 170 km hızla esen rüzgar zor anlar yaşattı, 7 kişi öldü, havaalanları ve istasyonlarda tam bir kaos hakimdi.

Avrupa 29.10.2013, 11:07 29.10.2013, 11:13
Kuzey Almanya'da fırtına hayatı felç etti

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın kuzeybatısında bazı bölgelerde saatte yaklaşık 200 km hızla esen rüzgar ağaçları devirdi, ulaşımı büyük ölçüde engelledi ve birçok insanın da ölümüne yolaçtı. 'Christian' adı verilen orkan, kuzeyde birçok maddi hasara da neden oldu. Akşam yoğun bir şekilde görülen fırtınanın meydana getirdiği zarar bugün daha açık bir şekilde görülebildi.

Demiryollarında devrilen ağaçların bertaraf edilmesi için bugün çalışmalar devam edeceğinden bazı tren seferleri iptal edildi, ya da gecikmeli olarak yapılacak. Alman Demiryolları sözcüsünün bildirdiğine göre Hamburg ve Kiel arasındaki demiryolu trafiğe kapatıldı. Hamburg ve Niebüll arasındaki Kuzeydoğu treni bugün öğlene kadar seferlerini yapamayacak.

Orkan sonucu kısa mesafeli seferlerin birçoğu da iptal edildi. Schleswig-Holstein eyaletinde Kiel ve Flensburg arası ile Neumünster ve Flensburg arasındaki tren seferleri iptal edildi. Demiryolu sözcüsü, seferlerin yeniden ne zaman başlayacığına bugün öğleden önce karar verilerek kamuoyuna duyurulacağını bildirdi. Alman Demir Yolları DB, iptal edilen seferlerdeki hatlar için otobüs seferleri düzenleyecek. Hamburg'daki kısa mesafeli S-Bahn seferlerinden bazıları da orkan nedeniyle iptal edildi.

Kuzey Almanya Radyosu NDR'in bildirdiğine göre Flensburg ve Nordfriesland'da bugün okullar tatil edildi. Flensburg Üniversitesinde de bugün dersler yapılamıyor. Kuzey Friesland adalarına giden feribot seferleri de bugün öğlene kadar iptal edildi.

Almanya'nın kuzeyindeki fırtına Kuzey Ren-Westfalya Eyaleti NRW'yi de etkiledi. Münster şehri ve civarında, demiryoluna düşen bir ağaç nedeniyle bugün öğleden önce bazı tren seferleri yapılamıyor.

Flensburg Polisinin verdiği bilgiye göre genel olarak hava durumunda bir sakinleşme izleniyor. Bugün itfaiye ya da polisin görevini gerektirecek herhangi bir olay yaşanmadı.

AVRUPA GENELİNDE 14 KİŞİ ÖLDÜ

Alman Hava Hizmetleri DWD, fırtınanın geceyarısı, İsveç ve kuzeydoğuya doğru yöneldiğini bildirdi. DWD sözcüsü Almanya'nın kuzey sahilinde yine de hızı saatte 50 ile 60 km arasında değişen rüzgarın görülebileceğini söyledi. Kiel, Flensburg ve Kuzey Friesland'da halen olağanüstü durum geçerliliğini sürdürüyor.

Polis, Schleswig-Holstein ve Mecklenburg-Vorpommern eyaletlerinde rüzgarın azaldığını belirtti. Hamburg'da da durumun sakin olduğu bildirildi.

Pazar günü çok etkili olan fırtına sonucu Almanya'da 7 kişi hayatını kaybederken, İngiltere'de Pazartesi günü 4, Hollanda, Danimarka ve Fransa'da da birer kişi hayatını kaybetti. Fırtına hava trafiğini de olumsuz etkiledi. Hamburg Havaalanında en az 1300 kişi uçaklara saatlerce havaalanında kaldı.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?