banner39

Kuzey Avrupa liderleri Kopenhag'da toplanıyor

Kuzey Avrupa ülkeleri liderleri, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bir araya geliyor.

Avrupa 01.11.2016, 14:26 01.11.2016, 14:41
Kuzey Avrupa liderleri Kopenhag'da toplanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Avrupa ülkeleri liderleri, Kuzey Avrupa Ülkeleri Koseyi'nin 68.dönem toplantısı çerçevesinde bugün Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bir araya gelecek.

Konsey üyesi ülkelerinin liderlerinin yanı sıra, bazı bakanlar ile parlamento üyelerinin de katılacağı konsey toplantısında ana gündem maddesini Birleşmiş Milletler'in 'Sürdürülebilir Gelişme Hedefi' konusunda alınması gereken önlemler oluşturacak.

Bunun yanı sıra, üç gün sürecek toplantıda güvenlik ve savunma konuları önemli bir yer tutacak. Son günlerde Baltık Denizi'ndeki gerilimin de tartışılacağı toplantı öncesinde bir basın açıklaması yapan Konsey Dönem Başkanı Henrik Dam Kristensen ''Dönem başkanlığımız süresince Baltık Denizi'nde karşı karşıya olduğumuz sorunlara odaklandık ve savunma isbirliğimizin geliştirilmesi ana gündemimiz oldu. Ayrıca Rusya ve Putin'den gelen tehdide de dikkat çektik'' dedi. Kuzey Avrupa Ülkeleri Konseyi'nde Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya ve İzlanda'nın yanı sıra Danimarka'ya bağlı özerk Faroe Adaları ile Grönland Adası ve Finlandiya'ya bağlı Baltık Denizi'ndeki özerk Åland Adası yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?