banner39

Kuzey Denizi'nde felaket çanları

Kuzey Denizi’nde Total şirketine ait petrol platformundaki gaz sızıntısı sürüyor. Sızıntıya neden olan deliği kapatma çalışmalarının aylar alacağı belirtilirken, çevreciler ateş püskürüyor.

Avrupa 28.03.2012, 13:49 28.03.2012, 13:49
Kuzey Denizi'nde felaket çanları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Denizi’nde Total şirketine ait petrol platformundaki gaz sızıntısı devam ediyor. Şirket, sızıntıyı durdurmak için yeni bir kuyu açabileceğini ama bunun altı ay süreceğini açıkladı.

İskoçya'nın kuzey kıyılarında Fransız Total şirketine ait Elgin PUQ adlı platformun etrafı çevrilmiş durumda. Sızıntı bölgesine uçakların ve gemilerin yaklaşması yasaklandı. Önceki gün platformdaki işçiler tahliye edilmişti.

Platformun üzerinde oluşan gaz bulutunun patlamaya yol açmasından endişe ediliyor. Deniz yüzeyinde de gaz yoğunlaşması oluştuğu belirtiliyor. Şirket yetkilileri gazın buharlaştığını ve çevre için tehlike oluşturmadığını açıkladı. Ancak her ihtimale karşı, gaz tabakasının kimyasal maddeler sıkılarak dağıtılabilmesi amacıyla bir uçağın hazır tutulduğu ifade edildi.

Total şirketinin tahminlerine göre son 48 saat içinde, oluşan delikten 23 ton gaz sızdı. Şirket, sızıntının devam ettiğini ve deliği kapatma çalışmalarının yaklaşık 6 ay süreceğini belirtti.   

Doğal Hayatı Koruma Vakfı WWF, meydana gelen kazanın şirketlerin denizin derinliklerinde yürüttükleri çalışmaların kontrol edilemediğinin bir göstergesi olduğunu belirtti. Deutche Welle'nin haberine göre, vakıf, uzun süreli bir gaz sızıntısının, denizde bir ölüm alanı yaratacağını ve doğal hayatta büyük tahrifata yol açacağını açıkladı. WWF, çok derin mesafede çalışma yapan şirketler için moratoryum kararı alınmasını ve platformlardaki güvenlik önlemlerinin daha da sıkı hale getirilmesini talep ediyor.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?