banner39

Kuzey İrlanda’da favori IRA bağlantılı Sinn Fein

Kuzey İrlanda’da seçimi, IRA bağlantılı Sinn Fein’in önde tamamlaması bekleniyor.

Avrupa 02.05.2022, 19:04
Kuzey İrlanda’da favori IRA bağlantılı Sinn Fein

Kuzey İrlanda’da perşembe günü düzenlenecek bölgesel seçimleri İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) ile bağlantılı parti Sinn Fein’in önde tamamlaması bekleniyor.

Son ankete göre Sinn Fein, seçimi en yakın rakibi Demokratik Birlik Partisi’nden (DUP) 6 ila 7 puan önde tamamlayacak.

Sinn Fein, 2020 yılındaki genel seçimi az bir farkla da olsa önde tamamlamasına rağmen parlamentoya gönderdiği milletvekili sayısında en büyük rakibinin gerisinde kalmıştı.

Bu bölgesel seçim sonucu 1921 yılından bu yana İngiltere yanlısı sağ partilerin yerel yönetimleri de ellinde bulundurduğu Kuzey İrlanda siyasetinde, Sinn Fein daha fazla söz sahibi olacak.

Sinn Fein lideri Michelle O'Neill son yaptığı açıklamada, siyasi olarak İngiltere’nin AB’den çıkmasına (Brexit) destek vermediklerini hatırlatarak, mevcut koşulların şu an kendilerine “İrlandalıların birlikteliğini dayattığı” görüşünü dile getirdi.

Sinn Fein, 2025 yılına kadar iki İrlanda’nın birleşmesi için bir referanduma gidilmesini istiyor.

İngiltere’nin Avrupa Birliği ile vardığı Brexit anlaşması kapsamında kendisine bağlı Kuzey İrlanda ile arasında fiili bir sınır ve gümrük duvarı girecek olması da İrlanda’nın birliğini isteyen milliyetçilerin memnuniyetini son dönemde artırmıştı.

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'ta 2020 yılında yapılan genel seçimin Kuzey İrlanda ayağında da iki İrlanda'nın birleşmesinden yana partilerin milletvekili sayısı, İngiltere ile birlik yanlılarını geçmişti. 

İrlanda milliyetçisi Sinn Fein ve Sosyal Demokrat İşçi Partisi Londra'daki merkezi parlamentoya toplamda 9 milletvekili gönderirken, İngiltere yanlısı Demokratik Birlik Partisi (DUP) 8 milletvekilinde kalmıştı.

Bununla birlikte Sinn Fein milletvekilleri geleneksel olarak Londra'daki parlamentoyu boykot ediyor ve sandalyelerini boş bırakıyor.

Sinn Fein ve IRA, yıllarca gerçekleştirdiği terör eylemlerine, 1998’de İngiltere ile varılan ve Kuzey İrlanda bölgesel hükümetine önemli ölçüde yetki devrini öngören "Hayırlı Cuma" (Good Friday) anlaşması ile son verdi.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?