Kuzey Kore siber ordusunu büyütüyor

Güney Kore, Kuzey Kore'nin siber ordusunu büyüttüğünü, hacker asker sayısını 6 bine çıkardığını bildirdi.

Avrupa 07.01.2015, 17:41 07.01.2015, 17:41
Kuzey Kore siber ordusunu büyütüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Güney Kore Savunma Bakanlığının bildirdiğine göre Kuzey Kore Ordusunda şimdiye kadar sanıldığından iki kat fazla, yani 6 bin hacker uzman bulunuyor. Bakanlık, Kuzey Kore'nin siber ordusuyla, Güney Kore hükümet ve ordusuna zarar vermeyi amaçladığını öne sürdü.

ABD de, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un hakkında komedi filmi çevirerek gösterime sunan 'Sony Pictures' şirketine yapılan siber saldırının Kuzey Kore Ordusu tarafından yapıldığını iddia etti. Sony'ye yapılan hacker saldırısında birçok gizli bilgi çalınarak internette yayınlandı.

Sony'nin şefi Kazuo Hirai, Amerikanın Las Vegas şehrinde başlayan bilgisayar oyunları fuarında yaptığı konuşmada, kendilerine yapılan siber saldırıyı eleştirerek, konuşma ve düşünce özgürlüğünün, eğlence sektörü için de geçerli olduğunu söyledi.

MİNİ ATOM BOMBALARI GELİŞTİRİYOR İDDİASI

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore'nin kısa menzilli füzelerle de gönderilebilecek şekilde nükleer başlıkları küçültme çalışaları yaptığını öne sürdü. Kuzey Kore'nin bu tür nükleer silahlara sahip olmasının, Seul için 'anlamlı' bir tehlike oluşturacağı kaydedildi.

Kuzey Kore'nin, nükleer elektrik santrallerinden arda kalan atıklardan elde ettiği yaklaşık 40 kg uranyuma sahip olduğu ve bunu nükleer silaha çevirmek için çalışmalar yaptığı tahmin ediliyor. Son olarak geçen yıl Şubat ayında Kuzey Kore atom bombası testi yapmıştı.

YENİ FÜZELER ABD'YE KADAR ULAŞABİLİR

Güney Kore'den yapılan açıklamada Kuzey Kore'nin uzun menzilli füzeler imal edebilecek duruma da geldiği, bunlarla ABD'ye kadar ulaşabileceği iddia edildi. Kuzey Kore, 2012'de uzaya bir uydu fırlatmayı başarmıştı. Ancak uzaydan tekrar atmosfere füze atabilecek tekniğe sahip olup olmadığı kesin olarak bilinmiyor. Bunu başarabilmesi için kıtalar arası füze geliştirmesi gerekiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?