banner39

'Laiklik Şartı'na Müskümanalra karşı

Fransa'da orta öğretim kurumlarına asılacak Laiklik Şartı'nın, her dine eşit mesafede hazırlandığı iddia edilmesine rağmen, asıl hedefinin Müslümanlar olduğu kaydediliyor

Avrupa 09.09.2013, 17:22 09.09.2013, 18:20
'Laiklik Şartı'na Müskümanalra karşı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'da orta öğretim kurumlarına asılacak 'Laiklik Şartı' başlıklı panolar tartışılmaya devam ediyor.

Fransa İslam Konseyi Başkanı (CFCM) Dalil Boubakeur, "Bu panoların kimi hedef aldığını biliyoruz. Korkarım 2004 yasasında olduğu gibi Müslümanların genelini damgalayan bir durumla karşı karşıyayız." ifadelerini kullandı. CFCM başkanı, dini simge ve giysilerin yasaklanması bölümünde de İslam'a karşı eğri bir bakış açısı olduğunu kaydetti.

İslamofobi İnceleme Merkezi Başkanı Abdullah Zekri de 'Laiklik Şartı' panolarının cemaatçilikle mücadele için konulduğu iddialarını değerlendirerek, "Ben hedef alındığımızı düşünüyorum çünkü cemaatçilikten bahsederken Müslümanlıktan da bahsediyoruz." dedi. Zekri, 'Laiklik Şartı' panolarıyla ne Hristiyanların ne de Yahudilerin hedef alındığını iddia etti.

''HER DİNE EŞİT MESAFEDE HAZIRLANDI''

Eleştirilere cevap veren Fransa Milli Eğitim Bakanı Vincent Peillon, 'Laiklik Şartı' panolarının sadece cumhuriyet değerlerini hatırlatmak için hazırlandığını savundu. Anayasanın ilk maddesinin laiklik ilkesiyle ilgili olduğunu söyleyen Peillon, okullara da eğitim görevini savunarak. hazırlanan panoların her dine eşit mesafede olduğunu iddia etti. Milli Eğitim Bakanı Vincent Peillon, panoların yeterli olmayacağını da vurgulayarak laikliğin ders olarak okutulması gerektiğini dile getirdi.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?