banner15

Lampedusa'ya 2 bin mülteci daha geldi

Çoğunluğu Libya’dan olmak üzere haftasonu Lampedusa’ya 2 bin mülteci daha geldi

Lampedusa'ya 2 bin mülteci daha geldi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çoğunluğu Libya’da yaklaşık 2 bin mülteci daha İtalyan adası Lampedusa’ya geldi. Ondan fazla küçük teknelerle Akdeniz üzerinden Lampedusa’ya gelen Afrikalılar arasında 100 kadın ve 40 kadar da çocuk bulunuyor.

Yaz mevsiminde Akdeniz’in durgunluğundan istifade eden Afrikalı mülteciler çoğunlukla çok kötü durumdaki teknelerle Avrupa sularına ulaşmaya çalışıyor. Son gelen 2 bin kişilik grubun yarısı Güney İtalya’ya getirildi. Diğer yarısının da önümüzdeki günlerde adadan alınarak İtalya’ya getirileceği bildirildi. Sardinya adalarına da Pazar sabahına doğru iki botla 48 mülteci geldi.

Geçtiğimiz aylarda binlerce insan Libya’daki çatışmalardan kaçmak için deniz üzerinden Avrupa’ya gelmeye çalışıyor. Bu insanların çoğunluğunu Libya’da misafir işçi olarak çalışan Afrikalılar oluşturuyor. Yüzlercesi de kötü teknelerde yolda iken hayatını kaybediyor.

Libya’daki çatışmaların başlamasından bu yana BM’nin verdiği bilgilere göre yaklaşık 1500 kişi botlarla Avrupa tarafına geçmek isterken denizde kayboldu. Katolik yardım kurumu ‘Sant’Egidio’nun tahminlerine göre bu yıl başından bu yana en az 1820 Afrikalı mülteci Akdenizde boğularak hayatını kaybetti.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 16:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35