banner39

Lavrov: Cenevre'deki hataları tekrar etmiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye rejimiyle muhalifler arasında gerçekleştirmeyi planladıkları müzakere toplantılarını değerlendirdi. Lavrov, Cenevre'de yapılan hataları tekrar etmediklerini söyledi

Avrupa 21.01.2015, 15:13 21.01.2015, 16:14
Lavrov: Cenevre'deki hataları tekrar etmiyoruz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'da gelecek hafta düzenlenmesi planlanan Suriye görüşmeleri hakkında, "Cenevre'de yapılan hataları tekrar etmiyoruz. Görüşmelere tüm muhalif grupları davet ediyoruz. Katılımcı listesi henüz netlik kazanmadı. Netleştiği zaman kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

Lavrov, Moskova'da düzenlenen yıllık basın toplantısında 2014'e ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, Rus ve yabancı medya mensuplarının sorularını cevapladı. Lavrov, gelecek hafta Moskova'da Suriye yönetimi ve muhalefet temsilcilerinin katılacağı belirtilen toplantıya ilişkin, krizin çözümüne yönelik müzakerelere yeni bir bakış açısı getirmek istediklerini belirtti. Lavrov, "Cenevre'de yapılan hataları tekrar etmiyoruz. Görüşmelere tüm muhalif grupları davet ediyoruz. Daha önce görüşmelerde muhalefeti sadece Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu temsil etmişti. Moskova'ya diğer önemli tüm muhalif gruplar da davet edildi" diye konuştu.

"Katılımcı listesi henüz netlik kazanmadı. Netleştiği zaman kamuoyuyla paylaşacağız" diyen Lavrov, toplantının içeriği ve şekli konusunda da bilgi verdi. Lavrov, şunları söyledi:

"Suriyeli muhalif gruplar bir salonda bir araya gelecek. Rusya hükümetinden resmi temsilci katılmayacak. Toplantının moderatörlüğünü tarafları iyi bilen Rus akademisyenler üstlenecek. Bir döküman imzalanması planlanmıyor. Muhalif grupların ne yapmak istediğini ve birbirini anlaması lazım. Daha sonra görüşmelere hükümet temsilcileri dahil olacak. Eğer bir kimya oluşturulabilirse bunu BM düzeyine çıkartacağız."

Lavrov, görüşmelerin basına kapalı yapılacağını vurguladı. Lavrov, ayrıca Suriye krizinde çözülmesi gereken ilk sorunun terör örgütü IŞİD ile mücadele olduğunu söyledi ve "Bu terör örgütüyle mücadele Esad'ın gitmesi ya da rejim değişikliğinden daha önemli" ifadesini kullandı.

İRAN'A S-300 TESLİMATI

Lavrov, bir başka soru üzerine Rusya ve İran savunma bakanları arasında dün Tahran'da yapılan toplantıda S-300 füzelerinin teslimatı konusunun gündeme gelmediğini söyledi.

Lavrov, basında yer alan, İran’ın 2007’de Rusya’dan satın aldığı ancak halen teslim edilmeyen S-300 hava savunma sistemlerinin teslimatının önündeki engellerin kalktığı ve S-300’lerin yakın zamanda teslim edileceği yönündeki haberlerle ilgili soruya, "Dünkü görüşmelerde S-300'ün gündeme geldiğine dair bir bilgi almadım. Bu konu iki ilişkilerimiz çerçevesinde değerlendirilecektir" karşılığını verdi.

Lavrov, İran ile ekonomi ve askeri savunma sanayi alanları başta olmak üzere ikili ilişkilerin gelişerek devam ettiğini ifade etti.

TÜRK AKIMI HAYATA GEÇECEK

Lavrov, ayrıca "Türk akımı" olarak anılan doğalgaz boru hattı projesinin hayata geçirileceğine inandığını, böylelikle Avrupa'nın gaz istikrarının sağlanacağını dile getirdi. Lavrov, Avrupa'nın "Türk akımına" ilgi duyduğunu belirtti.

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun yayınladığı karikatürlere değinen Lavrov, medya organlarının dini değerleri rencide edemeyeceğinin uluslararası hukuk normlarınca sabit olduğunu, bu tür davranışları doğru bulmadığını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?