Lavrov: Normalleşme Suriye krizini de çözebilir

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ile normalleşmenin Suriye krizinde de çözüme katkı sunacağını söyledi

Lavrov: Normalleşme Suriye krizini de çözebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'yle ilişkilerin normalleşmesinin, Suriye krizine daha etkili bir biçimde çözüm aranmasına yardımcı olacağını söyledi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov'la Bakü'de gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında konuşan Lavrov, "Türkiye'yle ilişkilerin normalleşmesi bölgedeki genel durumu olumlu etkileyecek. Umuyorum ki bu durum, Rusya ile Türkiye'nin pozisyonlarının bir hayli farklı olduğu Suriye krizinin aşılması için daha etkili bir biçimde ortak yaklaşımlar aramamıza yardımcı olacak" dedi.

Lavrov, "Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla Soçi'de gerçekleştirdiğim samimi görüşme, artık Türk partnerlerimizle aramızda daha az anlaşmazlık olacağını düşünmeme izin veriyor. BM Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Suriye Destek Grubu kararlarının yerine getirilmesi konusunda daha açık bir biçimde anlaşmaya varmak için çalışacağız" diye ekledi.

“ABD SÖZÜNÜ TUTMADI”

Diğer taraftan Lavrov, bu hafta Rusya'yı ziyaret edecek olan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile 'ılımlı' olarak tanımladıkları Suriyeli muhalif grupların El Nusra'nın bulunduğu bölgeleri terk etmesi konusunu görüşmeyi planladığını söyledi.

"ABD'liler ocak ayında işbirliği yaptıkları muhaliflerin hepsinin El Nusra'nın elinde olan bölgelerden çekileceğine dair söz vermişti. Fakat bu hala gerçekleşmedi" diyen Lavrov, Kerry ile Suriye'deki siyasal süreci ve Cenevre görüşmelerinin yeniden başlamasının gecikmesini de görüşeceğini belirtti.

“DE MISTURA GÖREVLERİNİ AKSATIYOR”

Bunların yanı sıra Lavrov, BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya da eleştiri yöneltti: "De Mistura'nın son zamanlarda görevlerinden kaçınması ve Cenevre görüşmelerinin bir sonraki turunu için davet göndermemesi bizi endişelendiriyor."

"De Mistura, Suriye'deki siyasal sürecin nasıl işleyeceğine dair Rusya ve ABD'nin anlaşmaya varması gerektiğini, BM'nin de bundan sonra Cenevre'nin sonraki turunu düzenleyeceğini söylüyor" diye devam eden Lavrov, "Cenevre görüşmelerinin yerini Rusya-ABD düetinin alması mümkün değil" vurgusunu yaptı.

"KARABAĞ KRİZİNDE CİDDİ İLERLEME SAĞLANDI"

Bu arada Lavrov, hem Azerbaycan'ın hem de Ermenistan'ın üzerinde hak iddia ettiği Dağlık Karabağ bölgesiyle ilgili gelişmelere de değindi.

Karabağ krizinin çözümünde 'ciddi bir ilerleme' sağlandığını kaydeden Lavrov, "Bu kez başarıya daha önce olduğundan çok daha yakın olduğumuzu söylemek için nedenlerimiz var" dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2016, 11:38
YORUM EKLE

banner39