banner39

Lavrov'dan Ukrayna'ya 'ulusal diyalog' çağrısı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Andrey Deşitsa, telefonda görüştü. Lavrov, mevkidaşına "ulusal diyalog" çağrısında bulundu.

Avrupa 08.04.2014, 00:04 08.04.2014, 00:04
Lavrov'dan Ukrayna'ya 'ulusal diyalog' çağrısı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Andrey Deşitsa'nın, telefonda görüşerek, ülkenin doğusunda yaşanan son gelişmeleri değerlendirdiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama, Lavrov'un, görüşmede, Ukraynalı mevkidaşını, "Ulusal diyaloğun başlatılması için gereken önlemleri acilen almaya ve ülkenin güneydoğu'sunda yaşayan halkın isteklerine saygılı yaklaşmaya" davet ettiği belirtildi.

Görüşmede Lavrov'un, Rusya'nın çözüm önerisinin, Ukrayna'nın tüm politik güçleri ve bölgelerinin katılacağı  ulusal diyaloğun başlatılmasından yana olduğuna vurgu yaparak, ülkesinin bu sürece ABD ve AB ile ortak katkı vermeye hazır olduğunu söylediği kaydedildi.

TELEFON DİPLOMASİSİ

Rusya Dışişleri Sergey Lavrov'un Ukrayna'nın doğusunda yaşanan gelişmelerle ilgili telefon mesaisi devam ediyor.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Lavrov'un Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Açıklamada, Lavrov-Kerry görüşmesinde, Ukrayna'daki iç siyasi krizin çözümü adına dış destek olasılığının değerlendirildiği belirtildi.

Lavrov'un, Ukrayna'nın, tüm siyasi tarafları ve bölgelerinin katılımıyla derin ve şeffaf anayasal reform düzenlemesi ve Ukrayna'da federal yönetim sistemine geçilmesi konuları üzerinde durduğu ifade edildi.

Lavrov-Steinmeier görüşmesinde de Ukrayna'da "iç diyalog" sürecinin başlamasına yardımcı olacak, uluslararası mekanizmanın oluşturulması için gereken çabanın acilen ortaya konulması konusunun üzerinde durulduğu kaydedildi.

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?