banner39

Lavrov'un aklı Irak'taki Türk askerinde kaldı!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Türkiye’nin Irak’taki askerlerini çekmesini talep ettiğini açıkladı

Avrupa 01.06.2016, 10:58 01.06.2016, 12:57
Lavrov'un aklı Irak'taki Türk askerinde kaldı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'den Irak'ın Başika bölgesindeki askerlerini geri çekmelerini talep ettiklerini söyledi.

Rus Komsomolskaya Pravda gazetesine demeç veren Lavrov, “(Türk askerlerinin Irak’ta bulunması) Bize göre bu kabul edilemez bir tavır. Türkiye’nin Irak’taki bu hukuksuzluğu sona erdirmesini talep ediyoruz ve talep etmeye devam edeceğiz. Prensipte Türklerin yaptığı Batılı ortaklarımız tarafından çok daha büyük bir dikkati hak ediyor.... Irak’ın güvenliği için komşu ülkeye soktuğunu iddia ettiği askeri birlikleri aslında Musul paylaşımı için orada bulunuyor. Türkiye ciddi bir şekilde Irak’ın parçalanması sürecinde pastadan pay almak için orada” dedi.

Türkiye geçen yıl IŞİD’in saldırıları ve güvenlik nedeniyle Irak’ın Musul vilayetine 20 kilometre uzaklıktaki Başika’ya geçen yıl 600 asker ve tank göndermişti. Irak hükümeti ise Türkiye’nin bu adımla “Irak’ın egemenliğini ciddi bir şekilde ihlal ettiğini” açıklamıştı. Ankara, askerlerin bir kısmını kuzeye çekmişti.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?