banner39

Le Pen seçimlerin ilk turundaki başarısını sürdüremedi

Fransa'da bölgesel seçimlerin ilk turunda birinci olan Ulusal Cephe hiçbir bölgede rakipleri karşısında yeterli oyu alamadı

Avrupa 14.12.2015, 08:00 14.12.2015, 10:24
Le Pen seçimlerin ilk turundaki başarısını sürdüremedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da merkez sağ ve iktidardaki sol parti bölgesel seçimlerin kazananı oldu.

Resmi olmayan sonuçlara göre, merkez sağın lideri ve eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin partisi Cumhuriyetçiler ve ortakları 13 bölgeden 7'sinin yönetimini aldı.

Hükümetteki Sosyalist Parti (PS) ve ortakları ise en az 5 bölgede yönetimi ele geçirdi. İlk turdan birinci parti olarak çıkan aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) partisi ise hiçbir bölgede rakipleri karşısında yeterli oyu alamadı.

FN Lideri Marine Le Pen kendi bölgesi Nord-Pas-de Calais Picardie'de oyların yüzde 42'sini alırken zaferi yüzde 57 ile merkez sağ adayı Xavier Bertrand'e kaptırdı.

Le Pen'in yeğeni Marion Marechal Le Pen ise aday olduğu Provence-Alpes-Cote d'Azur'da oyların yüzde 45,5'ini alırken Cumhuriyetçiler partisinden aday Christian Estrosi ise oyların yüzde 54,5'ni alarak bölge yönetiminin başına geçmeye hak kazandı.

Merkez sağ, Alsace-Champagne-Ardenne-Lorraine bölgesinde yüzde 47, Auvergne-Rhone-Alpes bölgesinde yüzde 41 ve La Reunion'da da yüzde 52 oranında oy aldı.

PS ve ortakları ise Aquitaine-Limousin-Poitou-Charentes'de yüzde 44, Bourgogne-Franche-Comte'da yüzde 34, Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın aday olduğu Bretagne'da yüzde 51, Centre-Val-de-Loire'da yüzde 35 ve Languedoc-Roussillon-Midi-Pyrenees'de ise yüzde 45 oy elde ederek bu bölgelerin yönetimini ele geçirdi.

Seçimlerin geçen hafta düzenlenen ilk turunda FN'in 6 bölgede birinci olması sonrası PS, aşırı sağ tehlikesine karşı 3 bölgede listelerini geri çekme kararı almıştı. PS lideri Başbakan Manuel Valls partisinin listelerini çektiği bölgelerde seçmenlere merkez sağa oy verme çağrısında bulunmuştu.

İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre ilk turda FN yüzde 29,5, merkez sağdan Cumhuriyetçiler, Demokratlar ve Bağımsızlar Birliği (UDI) ile Demokrat Hareket (MODEM) yüzde 27,4, iktidardaki PS yüzde 22,7 ve Avrupa Ekoloji ve Yeşiller Partisi Fransa (EELV) ise yüzde 6,6 oy almıştı. 

Ülkede 2017 yılında düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçiminin ön hazırlığı olarak görülen seçimlerde 13 bölgenin yöneticileri belirlendi.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?