Le Pen'den Ukrayna'ya: Zaten gelmeyecektim

Ukrayna'nın Kırım açıklamaları sebebiyle ülkeye almayacağını açıkladığı Fransız politikacı Le Pen, zaten bu ülkeye gitmeye niyetli olmadığını söyledi

Le Pen'den Ukrayna'ya: Zaten gelmeyecektim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'daki aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen, Kırım konusundaki açıklamaları nedeniyle Ukraynalı yetkililerin kendisini ülkeye almayacaklarına dair açıklamasına cevap verdi. Aşırı sağcı liderin sözcüsü "Le Pen'in zaten Ukrayna'ya gitmek gibi bir niyeti bulunmuyor" dedi.

Le Pen'in sözcüsü Reuters'e yaptığı açıklamada "Marine Le Pen'in zaten Ukrayna'ya gitme niyeti bulunmuyor. Konu, Le Pen Fransa Cumhurbaşkanı olduğunda diplomatik yollarla çözülecek" denildi.

Le Pen, Fransız BFM TV kanalına verdiği demeçte "Kırım'ın 2014'te Rusya'ya bağlanmasına ilişkin bir referandum düzenlendi ve Kırım sakinleri Rusya ile yeniden birleşmeyi seçti. Kırım, Rusya'nın ayrılmaz bir parçası" demişti.

Bu açıklamanın ardında Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Başkanı Oleksandr Tkaçuk, Le Pen'in Ukrayna'ya girişinin engellenebileceğini ya da daha farklı yaptırımlar uygulanabileceğini belirtmişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı da "Kremlin propagandasını destekler nitelikteki açıklamalarıyla Le Pen, Ukrayna'nın bağımsızlık ve bütünlüğüne saygısızlık ediyor ve uluslararası hukukun temel prensiplerini tamamen göz ardı ediyor. Ukrayna kanunlarını ihlal eden bu tarz açıklama ve eylemlerin zorunlu sonuçları olacak. Örneğin bazı Fransız politikacıların Ukrayna'ya girişi yasaklanabilir" açıklamasında bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2017, 11:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35