banner15

Le Pen'in Nazi desteğine tazminat cezası

Nazilerin gaz odalarında yaptığı katliamlar için ‘’tarihin detayı’’ diyen Le Pen, 30 bin avro tazminat ödemeye mahkum oldu

Le Pen'in Nazi desteğine tazminat cezası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Paris Ceza Mahkemesi, aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi’nin onursal başkanı Jean-Marie Le Pen’i, Nazi döneminde gaz odalarında yapılan katliamlar için "tarihin detayı" şeklindeki açıklamasını geçen yıl yine tekrarlaması nedeniyle 30 bin avro maddi tazminat ödemeye mahkum etti.

Le Pen’i "insanlık suçunu inkardan" mahkum eden mahkeme, ayrıca davaya müdahil üç derneğe toplam 10 bin avro ödemesini kararlaştırdı.

Le Pen'e, yine bu açıklamaları yüzünden daha önce de iki kez para cezası verilmişti.

Fransız gazeteci Jean-Jacques Bourdin'in, 2 Nisan 2015'teki röportajda "Daha önce yaptığınız ‘gaz odaları, tarihin bir detayı’, açıklamasından pişman mısınız?" şeklindeki sorusuna, Le Pen, "Kesinlikle hayır, düşündüklerimi söyledim, gaz odaları savaş tarihinin bir detayı" yanıtını vererek daha önce mahkumiyetine neden olan ifadeleri tekrarlamıştı.

Ulusal Cephe Partisi’nin liderliğini devralan kızı Marine Le Pen, partiyi zor durumda bırakan açıklamaları yüzünden son dönemde babası ile davalık olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 16:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48