banner39

banner35

Liberation: Putin Ukrayna'yı kaybettiğini anladı

Liberation Gazetesi Putin’in Ukraynayı kaybettiğini fark ettiğini fakat bunu kabul etmekte zorlandığını yazdı

Avrupa 26.02.2014, 15:29 26.02.2014, 15:29
Liberation: Putin Ukrayna'yı kaybettiğini anladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa’da yayımlanan Liberation Gazetesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in şaşkınlık ve şokun etkisinden sıyrılarak Ukrayna’yı kaybettiğini fark etmeye başladını yazdı.

Gazetede yayımlanan makalede Putin’in Ukraynayı kaybettiğini fark ettiği fakat bunu kabul etmekte zorlandığı ifade edildi.

İlgili yazıda şu ifadeler kullanıldı:

“Pazartesi günü Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, küplere binip Kiev’deki yeni iktidarı kınıyordu. Bu bizlere Medvedev’in Ağustos 2008’de Gürcistan’a askeri müdahale düzenlerken kullandığı ses tonunu hatırlattı. Medvedev o gün, ‘Bugün Kiev’de yaşananları bir devrimin sonucu olarak görmek ve o iktidarı meşru kabul etmek saçmalıktan başka bir şey değil’ diyordu.

Dün de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Moskova’nın 25 Mayıs’ta yapılacak erken seçimlerin sonucunu kabul etmeyeceğini bildirdi. Lavrov, böyle bir seçimin geçtiğimiz Cuma günü varılan anlaşmayı ihlal ettiğini savundu. Söz konusu anlaşmada, yeni bir anayasanın kabul edilmesinin ardından yılsonuna kadar seçimlerin yapılması öngörülüyordu.”

Yazının sonunda Ukrayna Devlet Başkanı Victor Yanukoviç’in kaçışının ve muhalefetin zaferinin ardından Moskova’nın artık Ukrayna üzerinde pek bir etkisi kalmadığı ifade edildi.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?