banner15

Libya açıklarında 562 göçmen kurtarıldı

İtalyan donanmasının bugünkü operasyonunda, 562 göçmenin kurtarıldığı, 5 göçmenin de cesedine ulaşıldığı bildirildi

Libya açıklarında 562 göçmen kurtarıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalyan donanmasının bugün Akdeniz’in Libya açıklarında gerçekleştirilen kurtarma operasyonunda, 562 göçmenin kurtarıldığı, 5 göçmenin de cesedine ulaşıldığı bildirildi.

Donanmadan bugünkü kurtarma operasyonuna yönelik yapılan son açıklamada, Bettica gemisi ile Bergamini gemisinin devriye görevlerini icra ederken, acil durumu fark etmesiyle başlatılan ve kısa süre önce sona eren kurtarma operasyonunda, alabora olan mavnadaki 562 sığınmacının sağ olarak kurtarıldığı belirtildi.

Kurtarma müdahalesi sırasında 5 göçmenin de cansız bedenine ulaşıldığı aktarıldı.

Göçmenlerin bulunduğu mavnanın içinde, taşıyabileceğinin çok üzerinde göçmen olduğu ve bu nedenle tersyüz olduğu ifade edildi.

Daha önce yapılan açıklamada, operasyonda 500 göçmen sağ olarak kurtarılırken, 7 sığınmacının da cesedine ulaşıldığı belirtilmişti.

Havaların iyileşmesiyle birlikte son dönemde Afrika ve ortadoğudaki savaş, çatışma ve açlıktan Avrupa’ya kaçanların sık kullandığı güzergahlardan olan Libya ile İtalya arasında gelen kurtarma haberlerinin sayısı artmış durumda. Söz konusu bölgede önceki gün kurtarılan bini aşkın sığınmacı da bu sabah İtalya’nın Palermo kentine getirildi.

İtalya Sahil Güvenlik ekiplerinin de yılbaşından bu yana 33 bin sığınmacıyı denizdeki zor durumdan kurtardığı basına yansıdı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 22:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48