banner39

Libya'da gazetecilere dayak

Kaddafi'ye bağlı güvenlik güçleri, şiddetli çatışmaların yaşandığı Zaviye kentine ulaşmaya çalışan bir BBC ekibini gözaltına alıp, dayak attı.

Avrupa 10.03.2011, 08:20 10.03.2011, 08:20
Libya'da gazetecilere dayak

Libya'da çatışmalar sürerken, ülkeden haber geçmek isteyen gazeteciler de şiddetten nasibini alıyor. Son olarak son günlerin en yoğun çatışmalarının yaşandığı Zaviye'ye ulaşmak isteyen BBC ekibi, Kaddafi'ye bağlı güçler tarafından göz altına alınıp dövüldü.

Olay, BBC ekibinin çok sayıda gazeteci gibi hükümetin kısıtlamalarını aşıp, Zaviye'den birinci elden haber geçmeye çalıştığı Pazartesi günü yaşandı. Kameraman Göktay Koraltan, Muhabir Feras Kilani ve Güvenlik Uzmanı Chris Cobb-Smith'ten oluşan BBC ekibi, Kaddafi güçlerinin kurduğu bir kontrol noktasına geldiklerinde BBC kimliklerini gösterdiler ancak bu gözaltına alınmalarını engelemedi.

 EKİP KIŞLAYA GÖTÜRÜLDÜ 

Üç kişilik ekip gözaltına alındıktan sonra, başkent Trablus'taki büyük bir kışlaya götürüldü. Kelepçelenen ve gözleri bağlanan ekibe burada dayak atıldı.

Ekip üyelerinden Chris Cobb Smith yaşadıklarını, "Bir duvara dizildik. En sonda ben vardım. Yüzüm duvara dönüktü. Sivil giyimli biri geldi. Elinde yarı otomatik bir silah vardı. Silahı herkesin boynuna dayadı. Onu gördüğümde bana bağırdı. Sonra silahı enseme dayayıp iki el ateş etti. Mermiler kulağımı sıyırdı. Askerler de glüdüler." diyerek anlattı.

Smith ayrıca ekibin Filistin kökenli Muhabir Feras Killani'ye özellikle ağır dayak atıldığı belirtildi.Kilani'ye, Libya'daki ayaklanmayla ilgili haberlerini beğenmedikleri söylendi ve bir casus olmakla suçlandı.

'ÖLECEĞİMİZE İKNA OLDUK' 

Kameraman Göktay Koraltan da yaşananları "hepimiz artık öleceğimize ikna olduk" söyleriyl anlattı.

BBC ekibi gözaltında tutuldukları yerde çoğu Zaviyeli olan Libyalılara işkence yapıldığına dair kanıtlar da gördüklerini anlattı.

Koraltan, "Ne kadar kötü olduğunu anlatamam. Çoğu tutuklunun başına çuval geçirilmiş ve elleri çok sıkı bağlanmıştı. Hepsinin elleri şişmiş kaburgaları kırılmıştı. Acı içindeydiler. Çığlık atıyorlardı" dedi.

Killani de, 'Tutukluların dördü çok kötü durumdaydı. Yüzlerinde ve vücutlarında işkence izleri vardı. Biri en az iki kaburgasının kırıldığını söyledi. En az altı saatimi, birşeyler içmelerine, uyumalarına, tuvalete gitmelerine ve bir taraftan diğerine hareket etmelerine yardım ederek geçirdim' şeklinde konuştu.

LİBYA'DAN ÖZÜR 

Libya hükümetinden üst düzey bir yetkili BBC ekibinin başına gelenler nedeniyle özür diledi. Ancak BBC'den yapılan açıklamada, ekibin gördügü kötü muamele şiddetle kınandı.

BBC Dil Bölümleri Direktörü Liliane Landor, 'Çalışanlarımızın güvenliği başlıca önceliğimizdir. Özellikle de böylesine zorlu şartlar altındayken. BBC ya da diğer medya kuruluşlarının Libya'daki durumu saldırı korkusu olmadan haber yapabilmeleri elzemdir. Bu saldırılara karşın BBC Libya'da yaşananları hem ülkedeki, hem de dışındaki izleyici ve dinleyiciler için haber yapmaya devam edecektir.' Diyerek yaşananları değrelendirdi.

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?