banner39

Libya'dan bağış alan rektör istifa etti

İngiltere'deki London School of Economics'in direktörü Howard Davies, Kaddafi ailesiyle anlaşma yapılmasına onay verdiği için istifa etti.

Avrupa 04.03.2011, 13:48 04.03.2011, 13:51
Libya'dan bağış alan rektör istifa etti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

Dünyanın saygın üniversitelerinden ''London School of Economics''in (LSE) Rektörü Howard Davies, üniversitenin, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlundan araştırma fonu kabul etme kararı yüzünden istifa etti.

''London School of Economics and Political Science''ın rektörü Davies, Kaddafi'yle bağlantıları nedeniyle üniversitenin saygınlığının zarar gördüğünü fark etmesi üzerine istifa ettiğini açıkladı.

Üniversitenin, eski öğrencisi Seyfülislam Kaddafi'nin vakfından 2009 yılında 488 bin dolar kabul ettiği belirtildi.

Davies, yaptığı yazılı açıklamada, yardımı kabul etme kararının ''geri teptiğini'' ifade etti.

Howard Davies, mali kurumlarını nasıl modernize edebileceği konusunda tavsiyeler vermek için Libya'ya yaptığı ziyaretten pişmanlık duyduğunu da kaydetti.

Manchester Business School profesörlerinden Colin Talbot, kimse Libya rejimine satış yapmış olan İngiliz silah firmalarının ya da Libya'da petrol çıkaran BP'nin genel müdüründen istifa etmesini istemiyor ancak Libya ile eğitim alanında bir araştırma üzerinden bağ kurmuş olan LSE üzerinde büyük baskı kuruluyor şeklinde konuştu.

Libya liderinin oğlunun vakfı tarafından okula yapılan bağışın yaklaşık üçte birlik kısmı olan 450 milyon doları alan LSE, fonun geri kalan kısmını almayacağını açıklamış ve üniversitenin mezunu Seyfülislam Kaddafi ile ilişkisini kesmişti.

Kaddafi LSE'de yaptığı doktora çalışmasında, küresel kurumların demokratikleşmesinde sivil toplumun rolünü incelemişti.

Okul, doktora çalışmasında intihal yapılıp yapılmadığı hakkında da son dönemlerde bir soruşturma başlattı.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?