banner39

Liderler zirve için Minsk'e vardı

Ukrayna'daki krize çözüm aranması için gerçekleştirilecek zirve için Ukrayna, Rusya, Almanya ve Fransa liderleri Minsk'e vardı

Avrupa 11.02.2015, 18:03 11.02.2015, 18:03
Liderler zirve için Minsk'e vardı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Belarus'un başkenti Minsk'te bu akşam Ukrayna zirvesi yapılacak. Zirveye Ukrayna, Rusya, Almanya ve Fransa'dan en üst düzeyde katılım var. Bu dört ülkenin liderleri Minsk'teki zirveye katılmak için akşam saatlerinde kente vardı. 

Zirveye katılmak üzere Minsk'e ilk giden lider, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande oldu. Hollande'ın ardından Minsk'e varan liderler Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin oldu.

Minsk'e son gelen isimse, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko oldu. Liderlerin zirve için Minsk'teki Başkanlık Sarayı'nda bir araya gelmesi bekleniyor. Bölgedeki muhabirler saraya ilk olarak Poroşenko'nun gelmesinin beklendiğini bildriyor. 

Liderlerin zirveye saat kaçta başlayacakları ve zirvenin ne kadar süreceği ise henüz bilinmiyor. Almanya Başbakanı Merkel, dün zirveye yönelik olarak yaptığı açıklamada görüşmelerden çözüm çıkıp çıkmayacağı konusunda emin olmadığını dile getirmişti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise bugün yaptığı açıklamada, Minsk'teki zirveden kesinlikle çözüm anlaşmasının çıkmasını beklediğini dile getirdi. 

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande da görüşmelerle ilgili geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, savaştan kaçınmak için son çarenin bu görüşmeleri başarıya ulaştırmak olduğunu söylemişti. 

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?