banner39

Liderlerden 'Paris saldırılarına' tepki

Paris'te 150'ye yakın insanın hayatını kaybettiği terör saldırısına Obama, Putin, Merkel ve Cameron gibi liderlerden tepkiler geldi.

Avrupa 14.11.2015, 09:26 14.11.2015, 11:08
Liderlerden 'Paris saldırılarına' tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama Paris'te çok sayıda kişinin ölümüne neden olan saldırın ardından açıklama yaptı.

Obama Fransa'nın en eski müttefikleri olduğunu ve yardım için Fransa'nın her zaman yanında olacaklarını açıkladı.

Obama, Paris'teki saldırılarla ilgili yaptığı açıklamada, ABD olarak Fransa hükümeti ve halkının ihtiyaç duyduğu her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını vurguladı.

Fransa'nın ABD'nin en eski müttefiki olduğuna işaret eden Obama, "Fransız halkı tarih boyunca birçok kere ABD ile omuz omuza durmuştur. Şunu çok net vurgulamak isteriz ki terör ve aşırıcılığa karşı savaşta onlarla birlikteyiz" ifadesini kullandı.

Obama, "Bir kez daha masum sivillere korku vermeye yönelik çirkin bir teşebbüse tanıklık ettik. Bu sadece Paris'e yönelik, Fransa halkına yönelik bir saldırı değil, paylaştığımız tüm insanlık ve evrensel değerlere karşı bir saldırı. Fransa halkı ya da onların savunduğu değerler üzerinde korku saçabileceklerini düşünenler yanılıyor" diye konuştu.

Amerikan halkının, Fransız halkının yaşam, özgürlük ve mutluluk peşinde olmaya olan bağlılığından güç aldığını kaydeden Obama, "Bu teröristleri adalet önüne çıkarmak ve halklarımızın yakasını bırakmayan her türlü terör şebekesinin peşine düşmek için Fransız halkı ve dünya genelindeki uluslarla birlikte çalışma yolunda gereken her şeyi yapacağız" dedi.

Saldırılarla ilgili detayları henüz bilmediklerini, arkasında kimin olduğuna dair bu aşamada bir spekülasyon yapmak istemediğini, olayların akışının hala sürdüğünü ifade eden Obama, "Cumhurbaşkanı Hollande'ı bu zamanda aramamayı tercih ettim çünkü şu anda çok meşgul olduğunu tahmin ediyorum" diye kdnuştu.

Obama, Hollande ile gelecek birkaç gün içinde doğrudan temas kuracağını söyledi.

PUTİN, PARİS'TE ÖLENLER İÇİN TAZİYELERİNİ BİLDİRDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa’nın başkenti Paris’te meydana gelen patlamalarda ölenler için başsağlığı diledi. Kremlin basın sözcüsü Dmitri Peskov, “Putin, Paris’te meydana gelen patlamalarda ölenler için taziyelerini bildirdi ve Fransa Cumhurbaşkanı’na destek ve dayanışma mesajlarını iletti” dedi.

Ayrıca Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Parislilere destek mesajı gönderdi. Zaharova mesajında, “Paris’ten korkunç haberler okuyorum. Patlamalarda ölenlerin ve açılan ateşlerin sayısı artıyor. Basın tiyatroda rehinelerin olduğunu yazıyor, dehşet verici! Parisliler, Fransa, sizinle birlikteyiz. Dayanın! Acınız acımızdır” sözlerine yer verdi.

Fransa’nın başkenti Paris’te dün akşam saatlerinde meydana gelen 4 ayrı patlama sonucunda en az 60 kişi öldü ve yaklaşık 100 kişi ise rehin alındı. Saldırıların ardından Fransa’da olağanüstü durum ilan edildi. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande saldırılardan sonra ülkedeki tüm sınırların güvenlik gerekçesiyle kapatıldığını açıkladı.

MERKEL: DAYANIŞMA İÇERİSİNDEYİZ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, saldırılarla ilgili olarak derin bir üzüntü duyduğunu belirtti.

Merkel yaptığı yazılı açıklamada, Paris'ten gelen haber ve görüntülerden dolayı derin bir üzüntü duyduğunu vurgulayarak, ''Kalbim, muhtemelen bir terör saldırısı sonucu hayatını kaybedenlerin yakınları ve Paris'teki tüm insanlarla beraber. Fransa hükümetiyle irtibat halindeyiz ve kendilerine Almanya'daki insanların Fransa ile dayanışma içerisinde olduğunu ilettik'' ifadelerini kullandı.

CAMERON: SARSILDIM

İngiltere Başbakanı David Cameron, saldırılarla sarsıldığını belirterek, "Yardım için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Saldırılara, İngiltere'de Başbakan David Cameron, Dışişleri Bakanı Philip Hammond ve ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, Twitter aracılığıyla tepki gösterdi.

Cameron Twitter hesabından, "Paris'te bu gece meydana gelen olaylarla sarsıldım. Düşüncelerimiz ve dualarımız Fransız halkıyla. Yardım için elimizden geleni yapacağız" mesajını paylaştı.

Dışişleri Bakanı Philip Hammond da paylaştığı mesajda, "Paris'te bu gece meydana gelen saldırılarla derinden sarsıldım. Düşüncelerim kurbanlar ve sevdikleriyle. Rehin alınanlar olduğu yönündeki haberler nedeniyle kaygılıyım" ifadelerini kullandı.

İşçi Partisi lideri Corbyn de "Düşüncelerim bu gece Parislilerle. Fransız halkıyla dayanışma içindeyiz. Bunlar alçakça ve ahlaksızca saldırılar" şeklinde mesaj yayımladı.

AB VE NATO'DAN AÇIKLAMA

Avrupa Birliği (AB) ve NATO'dan Paris'te gerçekleşen saldırılar sonrasında Fransa'ya destek ve beraberlik açıklamaları yapıldı.

Brüksel'deki yetkililer, Paris'teki saldırılarla ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesaplarından açıklamalarda bulundu.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, "Paris'te gerçekleşen saldırıları şok içerisinde izliyorum. Fransa halkı ve yetkilileriyle tam dayanışma içerisindeyim ve onların acısını paylaşıyorum" ifadesini kullandı.

AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, "Paris'te yaşanan olaylardan dolayı derin şok yaşadım. Fransa'daki insanlarla tamamen birlik içerisinde duruyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz da "Paris'ten korkunç haberler geldi. Düşüncelerimiz, saldırıların mağdurlarıyla ve yetkililerle" açıklamasını yaptı.

AB Dış ilişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Paris'te yaşanan terör olaylarının acısını paylaştığını belirterek, “Avrupa Fransa ve Fransa halkı ile beraber" ifadesini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Bu gece Paris'te yaşanan dehşet verici saldırılardan dolayı derinden şoka uğradım. Düşüncelerim mağdurların aileleri ve Fransa halkıyla beraber. Terörizme karşı mücadelede güçlü ve birlik halinde duruyoruz. Terörizm demokrasiyi asla mağlup edemeyecek" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?