banner15

Liderlik yarışını küçük kardeş kazandı

İşçi Partisi'nde liderlik yarışını küçük kardeş Ed Miliband kazandı

Liderlik yarışını küçük kardeş kazandı

 Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin yeni lideri Ed Miliband oldu. Partinin Manchester kentinde yapılan yıllık kongresinde, İşçi Partili milletvekillerinin ve delegelerin oylarıyla daha önce posta yoluyla yapılan seçimin sonuçları açıklandı.

Sonuçlara göre, 40 yaşındaki Ed Miliband dördüncü turda oyların yüzde 50,6'sını alarak, genel başkanlığa seçildi. Yeni liderlik için Ed Miliband'la beraber ağabeyi David Miliband da favori olarak gösteriliyordu. İki kardeş arasında başa baş geçen yarışta, David Miliband oyların yüzde 49,4'ünü alabildi.

Seçilmesinin ardından bir konuşma yapan Ed Miliband, 'Partiyi birleştirmek ve ileriye götürmek istiyorum' dedi.

Guardian gazetesinde yayınlanan makaleye göre, Milliband kardeşler gizli bir görüşme yaparak, kaybedenin diğerinin gölge kabinesinde yer alıp almayacağını tartıştı.

İLK MESAJ PARTİLİLERE

Oyların yüzde 50'sinden fazlasınıalarak, ağabeyi David Miliband ile birlikte dört adayı yenilgiye uğratan Ed Miliband seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, selefleri Gordon Brown ve Tony Blair'e teşekkür etti. Miliband, ''Geçen Mayıs ayındaki genel seçimi çok kötü kaybettik. Ülkeme mesajım şu; güven kaybettik ve değişmemiz gerektiğini biliyorum'' diyekonuştu. Ed Miliband ayrıca, yeni bir neslin artık İşçi Partisini devraldığını söyledi.

Ünlü Marksist teorisyen Ralph Miliband'in oğlu ve eski Dışişleri Bakanı David Miliband'in kardeşi olan Edward Samuel Miliband, 1969 yılında Londra'da doğdu. Miliband, parlamentoya 2005 yılında İşçi Partisinden, Kuzey Doncaster bölgesinden seçildi. İngiltere'de bir önceki İşçi Partisi hükümeti döneminde kabinede yer alan ve EnerjiBakanlığı görevinde bulunan Ed Miliband, Oxford Üniversitesi mezunu.

Ed Miliband liderlik görevini, Gordon Brown'un ardından İşçi Partisi genel başkanlığı görevini yaklaşık 5 aydır vekaleten yürüten Harriet Harman'dan devralmış oldu. Ağabeyi David Miliband parlamentonun desteğini alsa da, Ed Miliband sendikaların desteğini arkasına alarak, kardeşinin oylarını geride bıraktı ve genel başkanlığa seçildi. Partinin milletvekilleri, delegeler ve sendikalar yeni genel başkanı belirlemek için oylarını posta yoluyla kullandı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2010, 08:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48