banner39

Litvanya: NATO'ya göre Rusya IŞİD'den tehlikeli

Litvanya Cumhurbaşkanı Grybauskaite’nin Dış Politika Danışmanı Aleksiejunas, NATO'ya göre Rusya'nın IŞİD'den daha büyük bir tehdit olduğunu öne sürdü

Avrupa 12.07.2016, 17:54 12.07.2016, 17:54
Litvanya: NATO'ya göre Rusya IŞİD'den tehlikeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite’nin Dış Politika Danışmanı Nerijus Aleksiejunas, NATO’nun Rusya'yı IŞİD’den daha büyük tehdit olarak gördüğünü söyledi.

Ziniju Radyosu’na konuşan Aleksiejunas, Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenen NATO Zirvesi’nde alınan kararlarda en çok Rusya'dan bahsedildiğine dikkati çekti.

Aleksiejunas, "Litvanya Rusya'yı, NATO ve Avrupa için bir tehdit olarak kabul ediyor. NATO, Rusya'yı IŞİD’den daha büyük tehdit olarak görüyor." ifadesini kullandı.

NATO Zirvesinde alınan, Baltık ülkelerine ve Polonya’ya askeri tabur konuşlandırma kararından duyduğu memnuniyeti ifade eden Aleksiejunas, bu kararın NATO ülkelerinin kendilerini koruma isteği çerçevesinde verildiğini kaydetti.

Grybauskaite’nin “İttifakın, Rusya’ya karşı pozisyonu yumuşatıldı” açıklamasını da değerlendiren Aleksiejunas, “Tüm belgelerde, Rusya’nın uluslararası hukuku ihlal ettiği kaydediliyor. Rusya ile tam normalleşmeye ve normal bir işbirliğine dönüş söz konusu değil ancak bazı sorunlarını gidermek için eldeki caydırıcı imkanları kullanılarak Rusya ile belirli kanallarla iletişim kurulabilir." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?