banner39

Litvanyalılar Bayraktar TB2 satın almak için para topluyor

Litvanyalılar, Ukrayna'ya Bayraktar TB2 tipi Drone almak için bağış kampanyası başlattı.

Avrupa 28.05.2022, 17:04
Litvanyalılar Bayraktar TB2 satın almak için para topluyor

Litvanyalılar, Ukrayna ile dayanışma göstermek amacıyla askeri insansız hava aracı Bayraktar TB2 satın almak için bağış kampanyası yapmaya başladı. 

Kampanyayı başlatan Litvanyalı internet yayıncısı Laisves TV'ye göre, sadece üç gün içinde ihtiyaç duyulan 5 milyon Euro'nun 3 milyon Euro'su toplandı.

Kampanyaya 100 Euro gönderen 32 yaşındaki Agne Belickaite, "Bu savaş başlamadan önce hiçbirimiz silah alacağımızı düşünmüyorduk. Ama şimdi bu normal bir şey. Dünyanın daha iyi olması için bir şeyler yapılmalı." dedi.

TB2'lerin son yıllarda Suriye ve Libya'daki performansları ne kadar etkili olduklarını kanıtladı. Uçağın alımı Litvanya Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek ve bunun için önümüzdeki hafta bir niyet mektubunun iletilmesi planlanıyor.

Ukrayna, son yıllarda 20'den fazla Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı satın aldı ve 27 Ocak'ta 16 adet daha sipariş etti. Bu parti de mart ayı başlarında teslim edildi.

"Eşi görülmemiş bir durum"

Ukrayna'nın Litvanya Büyükelçisi Beshta Petro, Laisves TV'ye verdiği demeçte, "Sıradan insanların Bayraktar gibi bir şey satın almak için para topladığı tarihteki ilk vaka bu. Eşi görülmemiş, inanılmaz." şeklinde konuştu.

NATO ülkelerinin şimdiye kadar Ukrayna'ya gönderdiği ağır silahların çoğu, hala Doğu Avrupa NATO üye ülkelerinin envanterlerinde bulunan Sovyet yapımı silahlardan oluşuyor.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?