banner15

Londra Belediye Başkanı: Bu yüzden Müslümanım

İngiltere'nin başkenti Londra'da seçimleri kazanarak kentin "İlk Müslüman Belediye Başkanı" sıfatını alan Pakistan asıllı Sadık Han, İngiliz basını için bir yazı kaleme alarak Ramazan'ın kardeşlik ve merhamet ayı olduğuna vurgu yaptı

Londra Belediye Başkanı: Bu yüzden Müslümanım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'nin başkenti Londra'da geçtiğimiz aylarda yapılan yerel seçimleri kazanarak kentin "İlk Müslüman Belediye Başkanı" sıfatını alan Pakistan asıllı Sadık Han, Ramazan'la ilgili bir yazı kaleme aldı. İngiliz Guardian gazetesinde yayınlanan yazıda neden Müslüman olduğunu açıklayan Han'ın yazısından öne çıkanlar şöyle;

İlk Müslüman Belediye Başkanı olarak Müslüman olmaktan korkmamak gerçekten bir cesaret mi? Ben Müslümanların sözcüsü, ya da Müslümanların lideri değilim. Bunu açıklamamın sebebi, inancınızı savunarak beni yargılamamanız.

RAMAZAN MÜKEMMEL BİR FIRSAT

Hepimiz farklı kişiliklere sahibiz, ben Londralıyım, babayım ve evladım, ve sahip olduğum bu makam sadece konuşmak için değil. Ancak Ramazan'ın gelmesiyle şunun idrakine vardım; bu, dinimiz hakkında oluşturulan gizemi kırmak ve tüm toplumla önemli değerleri yaşayabilmek için harika bir fırsat, ben de bu yüzden Müslümanım. Özellikle de, İslam hakkındaki tek fikri, televizyondan seyrettiği haberlerden oluşan ve hiç Müslüman arkadaşı olmayan insanlar için.

MÜSLÜMAN OLMAYANLARI İFTARA DAVET EDİN

Bunun en güzel yolu ise, gayrimüslimleri iftar yemeklerimize davet edip, onlarla vakit geçirmek. Ve bunun, korkulacak, ya da garipsenmeyecek bir şey olduğunu anlatmak.

Ben, Müslüman olmayan insanlara neden oruç tuttuğumu anlatamayacağım bir zamanda yetiştim. Ancak şimdi, Londra gibi bir metropolde, her fikre ve deneyime açık olan bu büyük şehirde, insanların Ramazan'ı bildiğinin farkındayım. İş yerinizde, çevrenizde bu ayı oruçlu geçiren birileri muhakkak vardır. Onlara bir dakikanızı ayırıp "Nasılsın" demek bu kadar zor olmamalı.

Londra'nın Müslüman belediye başkanı Sadık Han, Pakistan asıllı bir otobüs şoförünün oğlu olarak dünyaya geldi. Londra'nın banliyösünde, gelir düzeyi düşük bir bölgede büyüdü. Kariyerine avukat olarak başlayan ve daha sonra politikaya atılan Han, 2005'te İşçi Partisi'nden milletvekili seçildi. Hem Müslüman, hem de beyaz olmayan biri olarak Londra belediye başkanı seçilmesi sebebiyle de dünyanın gündemine oturdu.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2016, 08:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48