banner39

Londra Kitap Fuarı başladı

Londra Kitap Fuarı, Türkiye'nin de katılımıyla başladı. Fuarda, Türk Edebiyatı ve İstanbul hakkında çeşitli paneller düzenleniyor

Avrupa 21.11.2013, 18:23 15.04.2013, 15:34
Londra Kitap Fuarı başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin odak ülke olduğu Uluslararası Londra Kitap Fuarı başladı. 

Earl's Court fuar merkezine Türk bayrakları asılırken, Türkiye odak ülke olarak 650 metrekarelik en geniş standa sahip oldu. Fuara yazarların yanı sıra yaklaşık 30 yayıncı da katılıyor.

Türkiye standının resmi açılışını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik konuşmasında, Türkiye'nin yeryüzünün simge ülkelerinden biri olduğunu söyledi. Türkiye'nin kozmopolit yapısının gurur duyulan en büyük hazinesi olduğunu kaydeden Çelik, bugün en büyük ihtiyacın kültürler arası diyalog olduğunu belirtti.

Türk edebiyatını ve divan şiirini dünyayla buluşturmaya geldiklerini ifade eden Çelik, "Bu bir dünya buluşmasıdır" dedi.

Çelik, şöyle devam etti: "İngiliz edebiyatseverler ve fuarı ziyaret edenler, fuar süresince kültürümüzün ve edebiyatımızın tüm renklerini, derinliğini ve boyutunu, kısaca çoğulcu yapısını daha iyi algılama fırsatını bulacaktır. Öyle sanıyorum ki burada bulunmamız, ticari beklentilerin de ötesinde, başka olanı, öteki olanı, bizden farklı olanı daha iyi, daha ayrıntılı, daha yakından tanıma merakı ve heyecanı ile dolduracaktır burayı."

Londra Kitap Fuarı Direktörü Jacks Thomas da Türkiye'nin bu yılki fuarda odak ülke olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, başarılı bir fuar diledi.

Fuarda "Türk Edebiyatının Yapı Taşları", "Eleştirmenlerin Gözünden Türk Edebiyatı", "Türk Edebiyatında Kadın", "İstanbul'u Okumak" konulu paneller ile söyleşiler düzenleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?