banner15

Londra'da ilk yağma Türklerin dükkanına

İngiltere'nin başkenti Londra'daki yağmalama ve kundaklama olaylarının ilk kurbanı bir Türk kuyumcu dükkanı oldu.

Londra'da ilk yağma Türklerin dükkanına

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Londra'da 29 yaşındaki siyahi Mark Duggan'ın polis tarafından öldürülmesiyle başlayan olaylarda, isyancılar ilk olarak Tottenham High Caddesi üzerinde bulunan Erbiller Kuyumculuk'u hedef aldı.

İngiltere'de 27 yıldır yaşayan ve 13 yıldır kuyumculuk yapan Çetin Erbil, "Olaylarda ilk soyulan dükkan burası. Bundan önce soyulan dükkan yok. Yağmacılar dükkanı yakmaya çalışmışlar" dedi.

İsyancıların dükkanına girmeye çalıştığını ilk olarak berber arkadaşından haber aldığını belirten Erbil, "15-20 kişi dükkanın kepengini kırmaya çalışıyor dedi, inanamadım. Tavanlara kadar delmişler, parçalamışlar, artık orada da mı altın aradılar, bilmiyorum. Kasaları, dolapları kırmışlar. Hemen olayların olduğu yere geldim, ama polis 'Şu anda can kurtarıyoruz, mal kurtarmıyoruz' diyerek beni yaklaştırmadı" diye konuştu.

İngiliz polisinin büyük bir hayal kırıklığı yarattığını savunan Erbil, polisin dükkanından 50 metre uzaklıkta durarak içeriye girip çıkan yağmacıları izlemesine inanamadığını söyledi.

Erbil, Hackney'de de kuyumcu dükkanlarının olduğunu anlatarak, "Yağmacılar toplanmış, eldivenlerini giyiyorlardı. Maskelerini taktılar, sopalarını, taşları alıp geldiler. Polis bunları benim gibi gördü, ama hiçbir şey yapmadı. Sadece kendini korudu. Kepenkler kırılırken, iki saat boyunca insanlar dükkana girip çıkarken polisin durdurmayacağı kimin aklına gelir" ifadelerini kullandı.

Olaydan sonra uyumakta zorlandığını aktaran Erbil, Hackney'deki dükkanını düşündüğünü ve her an kötü bir haber alma endişesi taşıdığını kaydetti. 
    
"UNUTMADIK, SİZİN KUYUMCUYA GELECEĞİZ" 
     
Hackney'de bulunan diğer kuyumcu dükkanını yeğenleri ve eniştesiyle koruduğunu belirten Erbil, bu sırada çete üyelerinin kendilerine "Unutmadık, sizin kuyumcuya geleceğiz" dediklerini söyledi.

Erbil, polisin barikatı dükkanın önünde kurduğu için zarar gelmediğini ifade ederek, "O dükkanı açmıyorum. 10 gün sonra takviye gelen polisler kendi bölgelerine gittiğinde bu insanlar 10-20 kişi bir araya gelerek yine saldırabilirler. Geçen yıl gündüz vakti saldırdılar zaten" dedi.

Dükkanının dekorasyonunun çok fazla zarar gördüğünü anlatan Erbil, şunları kaydetti:

"Dekorasyondan dolayı 40-50 bin sterlinlik bir zarar var. Saatler, gümüşler ve kasaya koymadığımız altınlar var. Bunlar da 20-30 bin sterlin civarında tutar. Zararı tam olarak hesaplamak mümkün değil. Polis, 15-20 dakika içeri girmeme izin verdi. Sigorta şirketiyle görüştüm, zararın karşılanacağını söylüyor, ama limitler var. Genç yaştan itibaren çok çalıştım, iki tane çocuğum var, onlar için uğraştım. Bu dükkanı böyle görmek beni çok üzüyor. Tamamen darmadağın etmişler. Her şeyi kırmış, dökmüşler."

İngiltere'nin başkenti Londra'nın Hackney, Tottenham ve Haringey gibi semtlerinde yaşayan ve çalışan yaklaşık 300 bin Türk vatandaşı bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 10:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35