banner39

Londra'da Mısır'daki idam cezalarına protesto

İngiltere'nin başkenti Londra'da Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları protesto edildi.

Avrupa 30.04.2014, 22:33 01.05.2014, 09:33
Londra'da Mısır'daki idam cezalarına protesto

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezaları, İngiltere'nin başkenti Londra'da protesto edildi.

"İngiltere'de Yaşayan Demokrasi Taraftarı Mısırlılar BE4D" adlı organizasyon tarafından düzenlenen gösteriye katılan çok sayıda kişi, Mısır'ın Londra Büyükelçiliği önünde bir araya geldi. Gruptakiler,  Mısır'da yaşanan durumu İngilizce ve Arapça olarak "Mısır ağlama, senin ölmene izin vermeyeceğiz", "Asker devleti istemiyoruz", "Askeri yönetim düş", "Bak, Sisi demokrasiyi öldürdü" gibi sloganlar atarak protesto etti.

Gruptakiler, Mısır ve Rabia işaretinin bulunduğu bayraklar ile, "Ekmek, özgürlük, sosyal adalet", "Sisi katildir" ve "Mısır'da idamı durdurun" yazılı dövizler taşıdı.

Gösteriye İngiltere'deki Türk toplumundan da katılım oldu. Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar, Mısır halkına yanlarında oldukları mesajını vermek için eyleme katıldıklarını dile getirdi.

BE4D'den Mısır'daki idam cezalarına ilişkin yapılan açıklamada, uluslararası toplumun Mısır'da yaşananlara sessiz kaldığı ve insan hakları ihlallerini kasten belirtilerek, "Bu en büyük toplu yasal cezalandırma, kendilerini demokrasi ve insan hakları şampiyonu ilan edenlere darbe indiriyor" ifadesine yer verildi.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?