Lufthansa greve direnemedi

Almanya'da pilotların grevi etkili oldu, Lufthansa şefi sendikaya görüşme çağrısı yaptı.

Lufthansa greve direnemedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lufthansa Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Christoph Franz, 'Pilotlar Birliği'nin başlattığı grevin Alman Hava Yollarını çok olumsuz bir şekilde etkilemesi sonucu Sendika'ya görüşme çağrısı yaptı. 'Bild' gazetesine konuşan Franz, hızlı bir şekilde görüşmelerin başlatılmasını ve kabul edilebilir bir uzlaşmaya varılmasını umduğunu söyledi.

Grevin yolculara ve Lufthansa'ya büyük zarar verdiğini dile getiren Franz, Alman Hava Yolları'nın ücret anlaşmazlığı sonucu itibarını yitirmesine izin verilemeyeceğini belirtti.

İlk grev dalgasından sonra Cumartesi gününden itibaren Lufthansa'nın seferlerinin normale döneceğini bildiren Franz, hedeflerinin Cumartesi gününden itibaren tüm uçuşların normal bir şekilde devamını sağlamak olduğunu kaydetti. Ancak işlevsel bazı nedenlerden dolayı birkaç uçuşta aksama olabileceğini bildirdi.

Lufthansa pilotlarının Çarşamba gününden itibaren başlattığı grev sonucu Cuma günü de dahil olmak üzere yaklaşık 3 bin 800 uçuş iptal edildi.

Grev sonucu mali zararın iki basamaklı milyonlarla ifade edileceğini belirten Franz, Lufthansa'nın dışında uçuşları bulunan başka hava yollarının da olduğunu, alternatiflerin bulunmasından dolayı grevin her kesime getireceği zararın ve riskin iyi düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Üç gün sürecek grevle Lufthansa pilotları, işletmenin kendilerine sağladığı erken emeklilik imkanını sağlamlaştırmayı amaçlıyorlar. Geçen haftalarda sendika ve işveren temsilcileri biraraya gelerek konuyu görüşmüşler, ancak bir sonuç alamamışlardı.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 11:41
banner53
YORUM EKLE

banner39