Lufthansa mahkeme ile grevi önlemek istiyor

Alman Hava Yolları Lufthansa, önümüzdeki Çarşamba günü planlanan 1 saatlik grevi engellemek için mahkemeye başvurdu.

Lufthansa mahkeme ile grevi önlemek istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Hava Yolları, hava trafiği kontrolörlerinin planladığı grevi mahkeme yoluyla engellemek istiyor. 'Bild' gazetesinin verdiği habere göre Lufthansa, Münih İş Mahkemesine başvurarak Çarşamba günü yapılması planlanan 1 saatlik grevin yasaklanmasını taleb etti.

Lufthansa çalışanları, hava trafiği kontrolörleri sendikalarının çatı kuruluşu ATCEUC tarafından Avrupa genelinde düzenlenen greve katılmak istiyorlar. ATCEUC, bu grevle AB Komisyonunun havacılıkla ilgili planlarını protesto ediyor.

Alman Hava Trafiği Güvenlik Çalışanları sendikası GdF, planlanan grevle Portekizli, İspanyol ve Fransız sendikalarına destek vermek istiyor. Frankfurt İş Mahkemesi'nin bildirdiğine göre GdF, bu desteğin çalışanların mücadelesine bir sempati ifade ettiğini ve hukuken hiçbir sakıncası bulunmadığını düşünüyor. Gelecek hafta Çarşamba günü uçakla yolculuklarda bazı aksamalar olabilir. Zira hava trafiği kontrolörleri olmadan Almanya'da uçakların kalkmasına ve inmesine izin verilmiyor.

GdF, önümüzdeki Çarşamba sabahı yaklaşık 2 bin hava trafiği kontrolörüne saat 8'den 9'a kadar işi bırakmaları çağrısı yaptı.

Haftaya Çarşamba günü bir saatlik grevin yapılmasına kesin gözüyle bakılmıyor. Zira Alman devletine bağlı Hava Güvenliği Şirketi DFS de Frankfurt İş Mahkemesine başvurarak grevin yasaklanması için ihtiyati tedbir kararı alınmasını taleb etti. Mahkemenin Pazartesi karar vermesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2014, 11:55
banner53
YORUM EKLE

banner39