banner39

Lufthansa'da grev uzatıldı, yüzlerce uçuş iptal

Lufthansa'da pilotlar grevi yine uzattı, şirketin şu ana kadar 2 bine yakın sefer iptal edildi

Avrupa 24.11.2016, 09:26 24.11.2016, 09:26
Lufthansa'da grev uzatıldı, yüzlerce uçuş iptal

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman hava yolu şirketi Lufthansa'da görevli pilotların, bugünün yanı sıra cuma günü de greve gideceği bildirildi.

Alman pilot sendikası Vereinigung Cockpit (VC) tarafından yapılan açıklamada, Lufthansa'da sendikaya bağlı pilotların bugün başlattığı iş bırakma eyleminin 25 Kasım Cuma da tam gün devam edeceği belirtildi. 

İş bırakma eyleminden ülke genelindeki kısa mesafeli tüm uçuşların etkileneceği belirtilen açıklamada, bünyesinde 9 bin 600 üye bulunan sendikanın yılda ortalama yüzde 3,66 ücret artışı talep ettiği ancak işverenin bu düzeyde bir ücret artışı yapmak istemediği ifade edildi.

Sendika, gün içerisinde yaptığı açıklamada, grevin perşembe günü de süreceğini aktarmıştı. Böylece pilotlarların bugün başlayan bir günlük iş bırakma eylemi, üç güne çıkarılmış oldu.

Luftansa'daki pilotlar, 2014'den beri 14’üncü grevini gerçekleştiriyor. VC, daha önceki açıklamasında, pilotların ücret artışı konusunda Lufthansa ile yapılan görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını bildirmişti.  

Bu arada Lufthansa, pilotların grevi nedeniyle bugün için planlanan 912 uçuşun iptal edildiğini ve iptallerden 115 bin yolcunun etkileneceğini bildirdi. Şirket grev nedeniyle dün 876 uçuşun iptal edildiğini ve iptallerden 100 bin yolcunun etkilendiğini açıklamıştı. 

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?