banner39

Lukaşenko ABD'yi eleştirdi

Belarus devlet başkanı Aleksander Lukaşenko, ABD medyasına yapmış olduğu açıklamada Washington yönetimini sert sözlerle eleştirdi.

Avrupa 10.03.2011, 11:03 10.03.2011, 11:03
Lukaşenko ABD'yi eleştirdi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Konuşmayı değerlendiren Rus gazetesi Komsomolskaya Pravda yazarı Olga Şestakova, Belarus liderinin ABD büyükelçisinin ülkesinden kovulmasının karşılıklı bir politik adım olarak atıldığını söylemesine, ancak "demokrasi kuralları içerisinde Amerika ile işbirliğine hazır olduklarını" ekleyerek kapıyı açık bırakmasına dikkat çekildi.

Belarus'ta yaşanan son eylemlerde muhaliflere yönelik sert müdahalenin ardından Lukaşenko'nun ABD'ye girişi yasaklanmıştı. Lukaşenko, bu durumun devam etmesine tepki gösterdi, kendisinin "El-Kaide gibi ABD düşmanı olmadığını" söyledi.  ABD'li gazetecilere, "Neden ABD Irak'ı imha etti? Bu uluslararası bir suç. Binlerce sivil Iraklının öldürülmesinden sonra demokrasi söylemleri anlamını kaybetmekte" sözleriyle sert çıkan Belarus lideri, "demokratik ülkelerin"Irak ve Afganistan'daki tutumuna vurgu yaptı.

Belorus lideri batı ülkelerinin sadece kendi çıkarlarını düşündüğünü ve diğer insanların temel hak ve hürriyetlerine saygı duymadığını savundu. Lukaşenko, Guantanamo hapishanesinde tutulan insanların da bir an önce serbest bırakılması gerektiğini, orada yaşananların ABD'nin savunduğunu öne sürdüğü değerlerle çelişki arzettiğini belirtti.

Wikileaks konusunda da açıklama yapan Lukaşenko, kurucusu Assange'ın gözaltına alınmasının batı ülkelerine karşı güven kaybına yol açtığını ifade etti.

Yorumlar (1)
mehmet 12 yıl önce
helal olsun tam destek benden
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?