banner15

Lüksemburg Dişişleri Bakanı: AB dağılabilir!

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn, mülteci krizi nedeniyle AB'nin dağılmasından korktuğunu söyledi.

Lüksemburg Dişişleri Bakanı: AB dağılabilir!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, mülteci krizi nedeniyle Avrupa Birliğinin dağılma tehlikesi ve AB üyesi ülkeler arasında tekrar sınır kontrollerinin başlatılmasına karşı uyardı. Lüksemburg'ta açıklama yapan Asselborn, dayanışma yerine dışa ve içe kapalılık kural haline gelirse dağılmanın çok hızlı gerçekleşebileceğini belirterek, 1985'te 26 ülkenin katıldığı Şengen Anlaşmasıyla ortadan kaldırılan sınır kontrollerinin de tehdit altında olduğunu söyledi.

'Birkaç ay zamanımız kaldı' diyen Asselborn, Almanya ve birçok AB ülkesinin Cenevre Mülteci kararlarının geçerli olduğunu anladığını, ancak AB'nin yalnızca maddi olmayan değerlerini tam olarak içine sindirememiş olanlar da bulunduğunu kaydetti.

Asselborn, AB'yi birarada tutan 'macun'un insani değerler kültürü olduğunu ifade ederek, yanlış ulusalcılığın gerçek bir savaşa götürebileceğini belirtti. Göç konusunu bilinçli olarak parçalayan politikacılar ve partilerin bulunduğunu bildiren Asselborn, işte tam burada yanıltmanın karşısında durmak gerektiğini ve AB değerlerine sahip çıkalacağı konusundaki güvenin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

'Eğer İsveç ve Almanya'da kapaklar kapatılırsa, Balkanlarda neler olur bilemem.' diyen Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn, şu andaki durumun çok kritik bir dönem olduğunu sandığını söyledi.

AB'nin en önemli kazanımlarından biri olan Şengen'in ortadan kalkması halinde AB vatandaşları için çok kötü sonuçlar ortaya çıkacağını belirten Asselborn, sınır kontrollerinin yeniden başlamasının AB içinde ekonomiyi ve turizmi çok olumsuz etkileyeceğini kaydetti. AB dış sınırlarındaki kontrollerin ise kimin, niçin geldiğini bilmek için yapıldığını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 10:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35