banner39

Macar annelere ek oy hakkı

İktidardaki muhafazakar Fidesz Partisi'nin gündeminde 18 yaşından küçük çocukları olan annelere seçimlerde ek oy hakkı vermek var

Avrupa 18.04.2011, 15:10 18.04.2011, 15:10
Macar annelere ek oy hakkı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Macaristan hükümetinin modern demokraside eşi benzeri görülmemiş bir uygulamayı yürürlüğe koyup koymamayı değerlendiriyor.

İngiliz Guardian gazetesinde "Macaristan annelere ek oy hakkı verilmesini istiyor" başlığı ile yayınlanan habere göre, iktidardaki muhafazakar Fidesz Partisi'nin gündeminde 18 yaşından küçük çocukları olan annelere seçimlerde ek oy hakkı vermek var.

Partinin önde gelen yetkililerinden ve milletvekillerinden Jozef Szajer toplumun yaklaşık yüzde 20'sini çocukların oluşturduğunu belirterek, gelecek nesillerin karar sürecinde temsil edilmediklerini söylüyor.

Szajer, "Bunun başta tuhaf göründüğünü biliyoruz. Ancak 50'li yıllarda siyahlara oy hakkı verilmesi tuhaftı. 100 yıl önce de kadınlar için aynı şey geçerliydi" diyor.

Guardian, Fidesz Partisi'nin önerisine, bugün mecliste onaylanması beklenen yeni anayasada yer vermek istediğini ancak çingenelerin daha fazla oy hakkı olacağına yönelik kaygılar üzerine sadece yasa değişikliğine gittiğini duyuruyor.

Gazeteye göre yine de annelere ek oy hakkı verilmesi, popülist uygulamalarıyla bilinen Fidesz Partisi'nin bugüne kadar aldığı en tartışmalı karar olabilir.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?