banner39

Macar Başbakan: Avusturya ve Almanya sınırları kapatsın!

Macaristan Başbakanı Orban, Almanya ve Avusturya'dan sınırlarını kapatmasını taleb etti, aksi takdirde milyonlarca mültecinin geleceğini öne sürdü.

Avrupa 07.09.2015, 11:27 07.09.2015, 14:24
Macar Başbakan: Avusturya ve Almanya sınırları kapatsın!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Almanya ve Avusturya'nın daha fazla mülteci kabul etmeyeceklerini açıklayarak, sınırları kapatmaları için çağrıda bulundu. Avusturya resmi televizyon kanalı ORF'e konuşan Orban, şayet Berlin ve Viyana geç kalırlarsa Avrupa'ya milyonlarca mültecinin geleceğini iddia etti.

Ülkesinin gelen mültecilere bakabilecek mali ve polis gücü bulunduğunu belirten Orban, ancak mültecilerin hepsinin Almanya'ya gitmek istediklerini, problemin kendi taraflarında olmadığını söyledi.

Macar hükümeti geçtiğimiz günlerde Alman federal hükümetinin mülteci politikasını sert bir dille eleştirmişti. Suriyeli mülteciler için Dublin Anlaşmasının geçersiz kabul edilmesinin, Avrupa'yı mülteciler için daha da çekici hale getirdiği öne sürülmüştü. Dublin Anlaşmasına göre, AB ülkelerine gelen mülteciler, ilk girdikleri AB ülkesinde kaydedilerek iltica başvurularının değerlendirilmesi gerekiyor.

Alman Federal Göç ve Mülteciler Dairesi, Suriye'deki kriz gözönüne alınarak Dublin kurallarının uygulanmasının artık mümkün olmadığını açıklamıştı. Bu nedenle Macaristan'dan Almanya'ya gelen Suriyeli mülteciler geri gönderilmeyerek burada iltica başvuruları değerlendiriliyor.

MÜLTECİLERİN GEÇTİĞİ ÜLKELERE MADDİ YARDIM ÇAĞRISI

"Mültecilerin varlığı Hristiyan köklerimize tehdittir" gibi tartışmalı açıklamalara imza atan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB'nin, Avrupa'ya ulaşmaya çalışan göçmenler ve mültecilerle ilgili olarak Türkiye ve AB üyesi olmayan başka ülkelere maddi destek vermesi gerektiğini söyledi.

Macar lideri şu ifadeleri kullandı: "AB içinde bir fon kurulması ve Türkiye gibi bizim için önem arz eden ülkelerin de onayıyla bu fondan bu ülkelerdeki mültecilerin sorunları ile baş etmek için destek sağlamamız çok daha mantıklı olur."

Almanya'ya ulaşmaya çalışan sığınmacıların rotasında yer alan Macaristan'da, son olarak Orban'ın partisi Fidesz'in çoğunlukta olduğu meclis cuma günü yeni bir yasa geçirerek zor durumdaki sığınmacılara yardım etmeye çalışan halkı cezalandırma yolunu seçti. Yasayla, polis ve orduya sığınmacıları barındırdığından şüphelenilen kişilerin evlerine baskın yapıp arama hakkı verildi. Yasaya karşı çıkanlar uygulamanın en temel insan haklarına aykırı olduğuna dikkat çekti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?