banner39

Macar medya kanunu AB'ye göre değiştirildi

Macaristan parlamentosu Pazartesi akşamı medya kanununu, AB’nin eleştirdiği noktalarda AB’nin istediği doğrultuda değiştirdi

Avrupa 08.03.2011, 15:43 08.03.2011, 15:43
Macar medya kanunu AB'ye göre değiştirildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Macaristan, yeni medya kanunun AB tarafından eleştirilmesinden sonra dün akşam yapılan meclis oturumunda kritize edilen konularda değişiklikler yaptı. Özellikle yabancı medya faaliyetleri, bazı internet servisleri ve dengeli bir habercilik konuları ele alındı. Medya temsilcisi birlikler, AB’yi basın özgürlüğünü tehdit eden konulara hiç elatmadığı doğrultusunda eleştirdiler. Macar Adalet Bakanı Tibor Navracsics dün yaptığı açıklamada kanunun temel prensiplerinin değiştirilmediğini söyledi.

Parlamentoda yapılan oylamada AB Komiseri Neelie Kroes de hazır bulundu. Yapılan değişikliklere göre ‘on-demand’ servisi olarak bilinen internette çağrıldığı zaman hizmet veren yayınların gazetecilik bakımından ‘dengeli’ davranma mecburiyeti kaldırıldı. İnternette yayınlanan blogs, internet günlükleri medya ürünü olarak tanımlanmayacak ve medya kanununa tabi olmayacak. Medya’da ürün veren kuruluşlar şubelerini açmadan önce yetkililere önceden bildirmek zorunda kalmayıp, 60 günden sonra kayıt yaptırabilecekler.

Macaristan’da faaliyet gösteren yabancı medya kuruluşları ülkedeki medya kanununa ters davranışlarda para cezası ödemek zorunda bırakılmayacaklar. Ancak Macar Haber Ajansı MTI, bunlara karşı başka hukuki yaptırımlar uygulanabileceğini bildirdi. Yerli medya kuruluşlarına ise kanuna aykırı davrandıklarında para cezası verilebilecek. MTI’nin verdiği bilgiye göre Macar medyası bu yüzden merkezlerini AB üyesi başka ülkelere taşıdı.

Macar Parlamentosu, AB’nin öngördüğü şekilde medyada kişilere ya da gruplara ‘hakaret’in yasaklanmasını da kaldırdı. Ancak kişilere, milletlere ve etnik ya da dini gruplara karşı ‘kışkırtma’ yasağı ise değiştirilmedi. Brüksel, Macaristan’ı bu iki noktada değişiklik yapmazsa AB Antlaşmasını çiğnediği için mahkemeye vermekle tehdit etmişti.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?