banner15

Macaristan 117 mültecinin girişini engelledi

Macaristan'a 3 günde yasa dışı yollardan girmeye çalışan 117 kişi engellendi

Macaristan 117 mültecinin girişini engelledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Macaristan'a cuma, cumartesi ve pazar günü yasa dışı yollardan girmeye çalışan 117 kişinin engellendiği açıklandı.

Macaristan Ulusal Polis Merkezinden yapılan açıklamada, yasa dışı yollarla ülkeye girmeye çalışan sığınmacılardan cuma 34'ünün, cumartesi 76'sının ve pazar günü 7'sinin Macaristan-Sırbistan sınırında engellendiği belirtildi.

Geçen yıl sığınmacıların Batı Avrupa'ya geçmek için en önemli duraklarından biri olan Macaristan, sığınmacıları durdurmak için Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek, yasa dışı geçişler için uygulanan cezaları artırma yoluna gitmişti.

Sığınmacılara karşı alınan önlemler kapsamında, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Slovakya'nın desteğiyle sınırlarına asker ve polis takviyesi yapmıştı. Macar Hükümeti, 9 Mart'ta sınırlardaki güvenlik önlemlerini artırıp, ülke genelinde olağanüstü hal ilan etmişti. Macaristan, Sırbistan sınırındaki Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgeleri arasında yer alan Kelebia'da da 3 Nisan'dan itibaren tel örgü çekilmeye başlanmıştı. 5 Temmuz'da yürürlüğe konan "derin sınır kontrolü" sistemiyle Hırvatistan, Sırbistan sınırı boyunca, sınır bölgesindeki 8 kilometre içinde yakalanan sığınmacıların en yakın tel örgüde bulunan kapıya götürüleceği açıklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2016, 21:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48