banner39

Macaristan Başbakanından 'Soros' tepkisi

Başbakan Orban, bazı STK'ların sığınmacıları kışkırttığını savunarak, "Uluslararası sermaye, George Soros ve kuruluşları attıkları bu adımla artık sınırı geçtiler" dedi.

Avrupa 24.02.2017, 21:12 24.02.2017, 21:12
Macaristan Başbakanından 'Soros' tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ülkede faaliyet gösteren bazı sivil toplum kuruluşlarının (STK) Macar kanunlarını ihlal etmeleri için sığınmacıları kışkırttığı iddiasında bulunarak, "Geçen 20 yıl boyunca bu kuruluşlara tahammül ettik ama sığınmacı konusunda gösterdikleri tutum artık fazla. Uluslararası sermaye, George Soros ve kuruluşları, attıkları bu adımla artık sınırı geçtiler" dedi.

Orban, Macaristan Devlet Radyosu Kossuth Radio'daki haftalık konuşmasında, sığınmacı krizi ve gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Macaristan'da faaliyet gösteren bazı sivil toplum kuruluşlarının şeffaf olması gerektiğini ifade eden Orban, bu konuda gerekli adımları atacaklarını bildirdi.

"BAZI STK'LAR KÜRESEL SERMAYENİN ÇIKARLARINI KORUYOR"

Ülkede faaliyet gösteren bazı STK'ların küresel sermayenin çıkarlarını koruduğunu savunan Orban, "Macaristan'da faaliyet gösteren ve kendini 'sivil' olarak isimlendiren uluslararası kuruluşlar hesap verebilir ve şeffaf hale getirilmeli. Çünkü kendilerine sivil adı vermelerine rağmen aslında küresel sermayenin çıkarlarını koruyor ve dışarıdan aldıkları parayla Macar kamuoyunu etkilemeye çalışıyorlar." diye konuştu.

"ATIKLARI BU ADIMLA SINIRI GEÇTİLER"

Orban, bazı STK'ların kimlerden ve ne için para aldıklarının belli olmadığını ve Macar kanunlarını ihlal etmeleri için sürekli sığınmacıları kışkırtıp Macaristan'a sokmaya çalıştığını iddia ederek, "Geçen 20 yıl boyunca bu kuruluşlara tahammül ettik ama sığınmacı konusunda gösterdikleri tutum artık fazla. Uluslararası sermaye, George Soros ve kuruluşları, attıkları bu adımla artık sınırı geçtiler." ifadelerini kullandı.

Başbakan Orban, "Avrupa Birliği bir cennet imparatorluğu değil, bilakis savaş alanı. Sürekli Macarların karar alma yetkisini almasınlar diye Brüksel'deki bürokratlara karşı mücadele etmek gerekiyor." diye konuştu.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?