banner39

Macaristan, göçmen akını için 'Türkiye yetmez'dedi

Macaristan Başbakanı Orban, sığınmacılar konusunda Türkler ile varılan anlaşmanın tek başına yeterli olmayacağını, göçmen akınının tamamen durdurulması gerektiğini söyledi

Avrupa 08.01.2016, 13:40 08.01.2016, 13:40
Macaristan, göçmen akını için 'Türkiye yetmez'dedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği'ne sığınmacı akınının yavaşlatılmasının yeterli olmayacağını, tamamen durdurulması gerektiğini söyledi.

Orban, Kossuth radyosuna yaptığı açıklamada, "Sığınmacılar konusunda Türkler ile varılan anlaşmanın tek başına yeterli olacağını düşünmüyorum" dedi.

Bulgaristan'ın Schengen bölgesine alınması gerektiğini belirten Orban, "Yunanistan'ın kuzeyinde savunma hattı inşa edebilmesi için" AB'nin Makedonya'ya destek vermesini istedi.

AB'nin tüm sorunlar karşısında ortak çözüm çağrısı yaparak yetki alanını artırmaya çalıştığını savunan Orban, "Bugün AB herhangi bir sorunla karşılaştığı zaman ilk olarak ortak çözüm çağrısı yaparak ulus devletlerin müdahale alanını kısıtlamaya çalışıyor. Bugün bunun risklerini sığınmacılar meselesinde herkes görüyor" ifadesini kullandı.

Son dönemde medya ve yargıyla ilgili bazı yasal düzenlemeler nedeniyle AB ile sorun yaşayan Polonya'nın daha fazla saygıyı hak ettiğini vurgulayan Orban, "AB, Polonya'ya karşı herhangi bir yaptırım uygulama fikri düşünmesin. Çünkü bu konuda herkesin onayı gerekiyor. Macaristan hiçbir zaman Polonya'ya AB yaptırımlarını desteklemeyecek" dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?