banner39

Macaristan mülteci politikasını daha da sertleştirdi

Macaristan mülteci haklarıyla ilgili kanunu sertleştirdi, iltica başvurularının sonuçlandırılma süresini 15 güne indirdi.

Avrupa 03.08.2015, 11:39 03.08.2015, 11:39
Macaristan mülteci politikasını daha da sertleştirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Macaristan hükümeti tarafından yeni bir karar alınarak mülteci başvurularının değerlendirme günü 15 güne indirildi. Uluslar arası insan hakları örgütü Amnesty International, sağcı muhafazakar hükümeti milletler hukuku görevlerine riayet etmemekle suçladı. Zira kısa sürede mültecilerin başvurularının tam olarak gözden geçirilmeden reddedileceğini belirtti.

Sırbistan'dan Macaristan'a geçen mülteciler, yeni uygulamayla hızlı bir işlemden sonra 'güvenli üçüncü ülke' olarak belirlenen komşu bir ülkeye gönderilebilecek. Macaristan'a gelen mültecilerin yüzde 99'u Sırbistan üzerinden geçiyor. Yıl başından bu yana Macaristan'a yaklaşık 100 bin mültecinin giriş yaptığı tescil edildi. Buraya gelen mülteciler daha batıdaki AB ülkelerine gitmek istiyorlar.

Amnesty, Cuma günü konuyla ilgili yaptığı açıklamada Macaristan'ın her gelen mülteciye yardım etmesi ve her iltica başvurusunu tek tek incelemesi gerektiğini bildirdi. Macar Anayasa Mahkemesinin kanun değişikliğini gözden geçireceği bildirildi.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?