Macaristan mülteciler için sert önlemler aldı

Ülkelerindeki savaştan kaçan binlerce mültecinin Macaristan sınırına dayanması sonucu Macaristan askeri sınıra atlı ve köpekli polis gücü yığdı

Avrupa 26.08.2015, 12:00 26.08.2015, 16:54
Macaristan mülteciler için sert önlemler aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Macaristan yetkilileri Pazartesi günü 2 bin 100 mültecinin sınırlarından içeri girdiğini açıkladı.

Macaristan Emniyet Müdürü Karoly Papp, " İlk olarak 2 bin 106 polisten oluşan altı özel sınır devriye ekipleri, donanımlı helikopterler, atlar ve köpekler, sınır bölgesine gönderildi" dedi.

Pazartesi günü yapılan rekor sayıda göçmen girişinin ardından BM Mülteciler Dairesi, sınırı geçmeye çalışan daha binlerce kişinin bulunduğunu açıkladı.

PROTESTOLARIN SEBEBİ PARMAK İZİ

Polis, kayıtları yapılmak istenen göçmenlerin, Macaristan'a sığınma talebi sayılacağı düşüncesiyle parmak izi vermek istemediklerini, protestoların uygulamaya karşı çıktığını duyurdu.
BBC'nin Sırbistan sınırından bildiren muhabiri Edward Thomas, göçmenlerin çoğu, Macaristan üzerinden Almanya ve diğer Batı Avrupa ülkelerine geçmek istediğini aktarıyor.

Sırbistan' dan gelen 2 bin 500 ' den fazla göçmen Macaristan'ın Roszko kasabasına girmeye devam ederken, ülkeye bir günde yapılan en yüksek giriş olduğu kaydedildi. Roszko kasabasında toplanan mülteciler üzerine göz yaşartıcı gaz sıkan polis gücü, salı günü 2 bin 533 bugün sabah saatlerinde de bin 300 kişinin kasabaya girdiğini söyledi.

Macaristan polisinden alınan bilgiye göre, pazartesi günü, ülkeye giriş yapan mültecilerin 2 bin tanesinin Suriyeli olduğunu, diğer göçmenlerin Afgan ve Pakistan uyruklu olduğunu açıkladı.

Macaristan Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada sınırdan mülteci girişi için yeni sert önlemler alınacağı bildirildi. Emniyet tarafından bugün sınır kontrollerinin artırılacağı duyuruldu.

Avrupa ülkelerine gitmek isteyen göçmenlerin "koridor" olarak kullandığı Sırbistan'a bu hafta sonu 7 binden fazla kişi ulaşmıştı. Makedonya'nın kapılarını açmasıyla mülteciler Macaristan'a giriş yapmaya başlamıştı.

MERKEL'DEN SIFIR HOŞGÖRÜ

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın iki gün önce AB ülkelerine birliğin ortak mülteci hukukunu hatırlatarak, Yunanistan ve İtalya gibi göçmenlerin ilk geldiği yerlerde kayıt işlemlerinin hızlıca yapılmasına ilişkin uyarı yapmıştı.

Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan gibi ülkelerden gelenlerin iltica haklarının zor olduğunu söyleyen Merkel, "Buralarda iç savaş yok. Balkan ülkelerinden gelenler yasalar gereği geri gönderilecek." dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Almanya'nın sağcı eylemlerin tırmandığı doğu kenti Heidenau'ya ziyaretinin göçmenlere yönelik gerilimi dindirme amaçlı olduğunu belirtiyor.

Geçen haftasonu aşırı sağcılar ve Neo-Naziler göçmenlerin bulunduğu bir merkeze şişeler ve havai fişeklerle saldırmıştı.

2.Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da gerçekleşmiş en büyük göç krizi konusunda Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de katılacağı Viyana'da perşembe günü düzenlenecek "Batı Balkanları" liderler en yoğun gündem olması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?