banner39

Macaristan sınıra tel örgü çekimini hızlandırdı

Macaristan, Sırbistan sınırına göçü engellemek için del örgü işlemlerini hızlandırırken Sırbistan uygulamaya tepki gösterdi

Avrupa 19.07.2015, 10:15 19.07.2015, 10:15
Macaristan sınıra tel örgü çekimini hızlandırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Macaristan’ın yasadışı göçü engellemek için 13 Temmuz tarihinde 4 metre yüksekliğinde ve 175 kilometre uzunluğunda Sırbistan sınırına çekmeye başladığı tel örgü işlemleri tüm hızıyla devam ediyor.

Macaristan televizyonu dün akşam, tel duvarın çekilme çalışmaları ve arazinin havadan görüntülerini yayınladı. Tel örgüsü için dört metre yüksekliğinde demirler yerleştirilmeye başladı. 175 kilometrelik tel örgülü duvarın inşasında 900 Macaristan askeri çalışıyor. Macaristan Savunma Bakanı Csaba Hende, 150 metrelik alanda deneme amaçlı başlanan tel örgü çekme işleminin tamamlandığını belirterek, “dört değişik teknoloji kullanarak 150 metrelik alana deneme amaçlı tel örgü çekimini tamamladık” dedi.

Bakan Hende,175 kilometrelik Macar-Sırp sınırında dört değişik teknoloji kullandıklarını söylerken, “aralarından birini ya da daha fazlasını seçerek tel örgü çekme işleminde kullanacağız” dedi.

SIRBİSTAN HÜKÜMETİ TEPKİLİ

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç’in başkanlığında düzenlenen, Sırbistan Hükümetinin toplantısında, tel duvar da masaya yatırıldı.

Toplantıda, sınırdaki tel duvarın örülmesi konusunda, Macaristan Hükümeti’nin Sırbistan Hükümeti ile hiçbir görüşmede bulunmadığı için üzüntü duyulduğu ve bu nedenle tepkili oldukları belirtildi.

Vuçiç ise “En kısa zamanda bu konuyu Brüksel’de görüşeceğiz” derken, “Bu Modern Berlin Duvarı’nın yasa dışı göçü engelleyemeyeceği kanısında olduğunu belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?