banner39

Macaristan Sırbistan sınırı sığınmacılara açıldı

17 Eylül'de kapatılan Macaristan-Sırbistan sınırındaki Röszke-Horgoş sınır kapısı yeniden açıldı

Avrupa 20.09.2015, 16:36 20.09.2015, 16:36
Macaristan Sırbistan sınırı sığınmacılara açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sığınmacı akını nedeniyle 17 Eylül'de kapatılan Macaristan-Sırbistan sınırındaki Röszke-Horgoş sınır kapısı yeniden açıldı.

Macaristan İçişleri Bakanı Sandor Pinter ve Sırbistan İçişleri Bakanı Neboyşa Stefanoviç, 17 Eylül'de 30 günlüğüne kapatılan Röszke-Horgoş sınır kapısının bugün açıldığını düzenledikleri basın toplantısıyla duyurdular. 

Macar Bakan Pinter, "Sığınmacı krizi hem Macaristan'da hem de Sırbistan'da olağanüstü duruma sebebiyet verdi. Bunu birlikte çözmeye çalışacağız" dedi.

Sırp Bakan Stefanoviç de sığınmacı krizinin devam ettiğini belirterek Macar mevkidaşı ile uluslararası sınırların ve ekonomik işbirliğinin iki ülke için öneminin altını çizdiklerini söyledi.

Macaristan makamları, Röszke-Horgoş sınır kapısının 17 Eylül'den itibaren 30 gün sığınmacı krizinden ötürü kapatıldığını bildirmiş, yolcuların, araçların ve taşımacıların bu sınır kapısından geçişine izin verilmeyeceğini duyurmuştu.

MACARİSTAN'A MÜLTECİ AKINI DEVAM EDİYOR

Bu arada, Macaristan Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ülkeye bu yıl 217 bin 382 kişinin girdiği, bunlardan 201 bin 355'inin Sırp-Macar, 15 bin 833'ünün ise Hırvat-Macar sınırından geldiği belirtildi.

2012 yılında 2 bin kişinin sığınma başvurusunda bulunduğu Macaristan'da bu yıl sonunda ülkeye gelen sığınmacı sayısının 300 bini aşması öngörülüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?