Macaristan'a gelen 292 sığınmacıya yasal işlem!

Macaristan mülteci kriziyle başa çıkamayınca ülkeye giriş yapan mültecilerle ilgili yasal işlem başlatıyor. Yetkililer son 3 günde 292 yasal işlem yaptıklarını açıkladı.

Macaristan'a gelen 292 sığınmacıya yasal işlem!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Macaristan'a son üç günde sığınan 292 mülteci hakkında yasal işlem yapıldı.

Macaristan Ulusal Polis Merkezi'nden yapılan açıklamada, ülke genelinde geçen cuma 114, cumartesi 92, pazar günü de 86 olmak üzere toplam 292 sığınmacı hakkında, "Yasa dışı yollarla ülkeye girmeye çalışmak" gerekçesiyle işlem yapıldığı belirtildi.

Ulusal Polis Merkezi verilerine göre, Macar güvenlik birimleri, 16-22 Mayıs'ta 876, 23-29 Mayıs'ta ise 882 kaçak göçmen hakkında işlem yaptı.

Geçen yıl sığınmacıların Batı Avrupa'ya geçmek için en önemli duraklarından biri olan Macaristan, sığınmacı akınını durdurmak için Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek, yasa dışı geçişlere uygulanan cezaları artırma yoluna gitmişti.

Macaristan, sınırlarını korumak kapsamında, Vişegrad Grubu'nun (Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya) desteğiyle sınırlarına asker ve polis de göndermişti.

Macar hükümeti, sığınmacı krizi çerçevesinde Balkan ülkelerindeki belirsizlik dolayısıyla, 9 Mart tarihinde sınırlardaki güvenlik önlemlerini artırıp, ülke genelinde "acil durum" kararı almıştı.

Macaristan son olarak 3 Nisan'da, sığınmacı girişini engellemek için, Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgeleri arasında yer alan, çeşitli su yolu ve sazlıklar dolayısıyla yürüyerek geçişlerin çok zor olduğu Macaristan-Sırbistan sınırındaki Kelebia'da da tel örgü çekmeye başlamıştı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2016, 21:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35