banner39

Macaristan'a göç devam ediyor

Macaristan'a sığınmacı girişi devam ederken son üç günde sınırda 364 sığınmacı yakalandı

Avrupa 16.05.2016, 11:44 16.05.2016, 11:44
Macaristan'a göç devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Macaristan'a son üç günde yasa dışı yollardan girmeye çalışan 364 sığınmacı yakalandı.

Macaristan Ulusal Polis Merkezinden yapılan açıklamada, ülke genelinde geçen cuma 171, cumartesi 90, pazar günü de 103 olmak üzere toplam 364 sığınmacı hakkında yasa dışı yollarla ülkeye girmeye çalışmaktan işlem yapıldığı belirtildi.

Ulusal Polis Merkezi verilerine göre, Macar güvenlik birimleri, 2-8 Mayıs'ta 572, 9-15 Mayıs'ta 666 kaçak göçmen hakkında işlem yaptı.

Geçen yıl sığınmacıların Batı Avrupa'ya geçmek için en önemli duraklarından biri olan Macaristan, sığınmacı akınını durdurmak için Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek yasa dışı geçişlere uygulanan cezaları artırma yoluna gitmişti.

Macaristan, sınırlarını korumak kapsamında Vişegrad Grubu'nun (Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya) desteğiyle sınırlarına asker ve polis de göndermişti.

Macar hükümeti, sığınmacı krizi çerçevesinde Balkan ülkelerindeki belirsizlik dolayısıyla 9 Mart tarihinde sınırlardaki güvenlik önlemlerini artırıp, ülke genelinde "acil durum" kararı almıştı.

Macaristan son olarak 3 Nisan'da, sığınmacı girişini engellemek için, Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgeleri arasında yer alan, çeşitli su yolu ve sazlıklar dolayısıyla yürüyerek geçişlerin çok zor olduğu Macaristan-Sırbistan sınırındaki Kelebia'da da tel örgü çekmeye başlamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?