Macaristan'da mültecilerin işleri daha da zorlaştı

Macaristan iltica kanununu sertleştirdi, mülteciler başvuruları sonuçlanıncaya kadar tutuklu olarak hapiste bekletilebilecek, sosyal işlerde çalışmaya zorlanacak.

Macaristan'da mültecilerin işleri daha da zorlaştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Macaristan Parlamentosunda dün onaylanan yeni mülteci kanununa göre, iltica başvurusu yapan göçmenler, başvuruları sonuçlanıncaya kadar gözaltında tutulabilecekler. Ayrıca ücret ödenmek şartıyla sosyal işlerde çalıştırılabilecekler.

Yeni kanuna göre iltica başvurusu yapanların, kendileri için belirlenen yerleri 48 saatten daha uzun bir süre terketmeleri halinde başvuruları iptal edilecek. Macaristan'ın Sırbistan sınırındaki duvarın yapımına devam ettiği de bildirildi. Yeni kanunla tel duvarın yapıldığı araziler için gerekli kullanım şartlarının uygun hale getirildiği belirtildi.

Sırbistan sınırına yapılan telörgü duvar, insan hakları savunucuları ve AB tarafından eleştiriliyor. Macaristan'a bu yıl öncelikle Arap ülkelerinden olmak üzere yaklaşık 72 bin mülteci geldi. Böylece gelen mülteci sayısı bir yıl öncesine göre iki misli yükseldi. İçişleri Bakanı Sandor Pinter, Macaristan'daki tüm mülteci yurtlarının yüzde 130 dolu olduğunu bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2015, 11:43
banner53
YORUM EKLE

banner39