Macaristan'da Orban yine kazandı

Macaristan'da seçimleri Başbakan Viktor Orban'ın partisi Fides kazandı.

Macaristan'da Orban yine kazandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Macaristan'da yapılan seçimlerde oyların yüzde 90,2'sinin sayılmasından sonra Genç Demokratlar Birliği Partisi Fides'in yüzde 44,5'lik bir oy oranı ile önde olduğu bildirildi. Böylece şu anda Başbakanlık görevini yürütmekte olan Orban'ın partisi seçimleri kazanmış oldu. Bu sonuçlara göre Fides 199 sandalyeden 132'sini almış oluyor. Parlamentoda anayasa değişikliği yapabilmek için gerekli olan üçte iki çoğunluğa ulaşmak için ise bir sandalyeye daha ihtiyacı bulunuyor.

Fides Partisinden Gergely Gulyas, Macaristan'daki rejim değişikliğinden bu yana ilk defa orta sağ birliğinin iki sefer peşpeşe seçimleri kazandığını, partisinin Parlamentodaki 199 sandalyeden yüzden fazlasını aldığının kesin olduğunu söyledi. 2010'daki seçimlerde Fides, oyların yüzde 52,7'sini almayı başarmıştı.

Sosyalist Parti MSZP'nin önderliğindeki beş partiden oluşan orta sol birliği ise oyların yüzde 25,5'ini, yani 38 sandalye alabildi. Çevreci parti LMP ise yüzde 5,2 ile barajı zor aşabildi ve 5 sandalye alabildi. Irkçı parti Jobbik ise daha önceki tahminlere göre yüzde 21,4'e ulaşması beklenirken, oyların yüzde 20,8'ini alarak 24 sandalyeye sahip oldu.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2014, 12:14
banner53
YORUM EKLE

banner39