Macarlar, Kanunî'nin kalbini arıyor

Macarlar, 1566’da Zigetvar Seferi sırasında hayatını kaybeden Osmanlı Sultanı Kanuni Sultan Süleyman'ın kalbini arıyor

Macarlar, Kanunî'nin kalbini arıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kanuni Sultan Süleyman, Zigetvar Kalesi’nin kuşatması sırasında hayatını kaybedince, askerler arasında moral bozukluğu yaratmaması için ölüm haberi gizlenmişti. Cesedi bozulmasın diye iç organları çıkartılarak ilaçlandı ve burada gömüldü. Bedeni ise fetihten sonra İstanbul’a getirilerek Süleymaniye Camii avlusundaki bugünkü yerine defnedildi.

BBC'nin haberine göre Kanuni’nin kalbini  bulmak için görevlendirilen Macaristan’daki Pecs Üniversitesi’nden Prof. Norbert Pap, çalışmaları sırasında tarihle ilgili pek çok yeni şey öğrendiklerini söylüyor.

Heyet, çalışmalarının ardından sonuçları 20 Eylül’de açıklayacak. Şimdi yeni bir noktada gömülen kalbi bulmak için kazı yapıyorlar. Kanuni’nin kalbinin araştırılmasının tarihi anlamının yanı sıra Türkiye ile Macaristan arasında son dönemde gelişen ilişkilerle de ilgili olduğu düşünülüyor. Geçtiğimiz yıl Macaristan’ı ziyaret eden Türk turist sayısı yüzde 45 oranında arttı.

Kanuni’nin kalbinin Zigetvar’da gömülü olduğu bölgede Osmanlılar tarafından yapılan daha sonra ise kiliseye çevrilen bir türbede de yazılı.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39