banner15

Macron'a ilgi azalıyor

Fransa'da yapılan son anketlerde Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a ilginin azaldığı belirtildi

Macron'a ilgi azalıyor

Fransa Kamuoyu Araştırma Enstitüsü (IFOP) tarafından Le Journal du Dimanche gazetesi için yapılan anketin sonuçları yayımlandı. Fransa'da, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a halkın desteği altı puan azalarak yüzde 29'a geriledi.

GEÇEN AYDAN BU YANA DÜŞÜŞ GÖZLEMLENDİ

Ankete göre, geçen ay yüzde 35 oranında kamuoyu desteğine sahip Macron, eylül ayında 6 puan daha kaybederek yüzde 29'a geriledi.

Macron, anket sonuçlarına göre "kamuoyunun desteğine en az sahip cumhurbaşkanı" olarak kayıtlara girdi.

Sonuçları Europe 1 radyosunda katıldığı canlı yayında değerlendiren IFOP Genel Müdür Yardımcısı Frederic Dabi, alım gücünün düşmesi ve çevre ile ilgili kaygılar nedeniyle Macron'un halk desteğini kaybettiğini belirterek, cumhurbaşkanı ile halk arasındaki ilişkinin gittikçe sorunlu hale geldiğini belirtti.

BAŞBAKAN PHİLİPPE'YE DE DESTEK AZALIYOR

Halkın yüzde 70'ten fazlasının Macron'un icraatlarından memnun olmadığı belirtilen ankete göre, Başbakan Edouard Philippe de önceki aya göre 6 puan kaybetti. Philippe'e, eylül ayında kamuoyu desteği yüzde 34 oldu.

Cumhurbaşkanı Macron'un anketlerde destek oranı geçen yılın aynı döneminde yüzde 60'ın üzerindeydi. Daha önce Fransız halkı hakkında yaptığı "tembeller", "değişime direnen Galyalılar" gibi ifadeleri nedeniyle büyük tepki çeken Macron'un, son olarak Çevre Bakanı Nicolas Hulot'nun istifası ve dış politikadaki gelişmeler nedeniyle "halkın gözünden düştüğü" söyleniyor.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2018, 14:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48